19. listopadu 2018

Podzimní Galadegustace Foltýn Wine 2018

V pátek 2. listopadu proběhla v Restauraci Žofín Garden Galadegustace vín společnosti Foltýn Wine. Nové prostředí, nová i tradiční vinařství (s vlastními vyslanci), kopec dobré nálady, postupně se probouzející „dušičková“ nálada se světlem luceren a samozřejmě spousta vína. Základní modely na denní pití, nadstandardní za báječné ceny a taky pár skvostů.

Na Galadegustace Foltýn Wine chodím pravidelně a rád, a to nejen proto, že je na nich stále něco nového. Ta letošní podzimní, konaná v Restauraci Žofín Garden, působila zpočátku vlídně a vstřícně (foto 1), postupně se ale s nastávající tmou stala typicky dušičkovou (foto 2). Byl-li to záměr, pak rozhodně vyšel. To přítmí i svit luceren byly až tak neotřelé, že jsem zapomínal fotit. :-) A co mě zaujalo?

Francie

Hned na úvodním stolku dvě vinařství z Champagne, z nichž mě od Gardet nejvíc oslovil Charles Gardet 1er Cru Brut 2004 (foto 3a), což je cuvée z nejlepších hroznů, 70 % Chardonnay + 30 % Pinot Noir, dozáž 8 g/l a 13 let na kalech. Od Ployez-Jacquemart se mi toho líbilo víc; třeba Extra Quality Zero (Pinot Noir a Meunier 50/50, 10 let na kalech), zatím hodně syrový Extra Brut Blanc de Blancs 2008 a parádní Extra Brut Rosé (foto 3b), 50 % Chardonnay a 50 % Pinot Noir + Meunier, dozáž 4 g/l.

Rakousko

V Rakousku jsou „Foltýni“ pevní v kramflících. A to nejen ve vyhlášených oblastech, ale i v „kvalitativně divočejším“ Weinviertelu. Hodně mě baví vína od vinařství Weinrieder, zmínit musím hlavně elegantní Riesling "Kugler" 2013, plný a hodně jiný Pinot Blanc „Lagenreserve“ 2013 v pozdním sběru i s trochou „botrytídy“, a geniálně vycizelovaný a jemně texturovaný Grüner Veltliner "Alte Reben" 2011 z 65letých keřů.

O dalším skvostu z Weinviertelu, vinařství Dürnberg, jsem psal článek. Vína tohoto vinařství by vaší pozornosti rozhodně neměla uniknout, což potvrdila i na této degustaci. Dvě z nich najdete od 3. prosince i mezi tipy vineval k letošní vánoční tabuli.

Nový Zéland

Sauvignon Blanc od The Supernatural jsem chutnal ve více ročnících, ovšem ten aktuální, tedy 2017, mi přijde nejlepší. Pokud vás toto víno zaujalo, berte to jako tip. Pokud ne, tak taky. :-)

Itálie

Začnu s vinařstvím Palagetto z Toskánska. Kromě výborného olivového oleje se mi moc líbilo L’Niccolo 2016, cuvée Sauvignonu Blanc, Vernaccii a Chardonnay, které zrálo 3 měsíce v ročních baricích, Chianti Colli Senesi Riserva 2012 (90 % Sangiovese a 10 % Merlot) zrající 18 měsíců v 2hl sudech a hlavně vyhlazené Brunello di Montalcino 2012 (foto 4a), které strávilo 4 roky v 50hl sudu. Plus nazrálá a elegantní specialitka Uno di Quatro Syrah 2012, která zrála 36 měsíců v baricích.

A pak moje oblíbené vinařství Mannuci Droandi (taky z Toskánska). Tady mě baví úplně všechno: vína, třeba Chianti Classico Riserva 2015 (foto 4b) nebo kousky z (v malém pěstovaných) autochtonních odrůd, např. Foglia Tonda, o kterých jsem psal samostatný článek. Ještě víc mě tu ale baví se dobře cítit, což je ve společnosti Roberta Droandiho a jeho ženy (foto 5) tak nějak samozřejmé.

Líbí se mi i červená vína vinařství Giovanni Viberti z Piemonte. Langhe Dolba 2015 (80 % Barbera + 20 % Dolcetto, v nerezu), Barbera d’Alba „La Gemella“ 2016 nebo přirozené Langhe Nebbiolo 2015 představují výborný nákup za dobrý peníz, Barolo „San Pietro“ Riserva 2006 (foto 6a) zase se vším všudy seriózní víno vhodné pro výjimečné příležitosti.

Španělsko

Další oblíbená destinace Foltýn Wine. Vína Bodegas Felix Callejo z Ribera del Duero znám leta a mají jednu výhodu. Nikdy nezklamou. Na cokoli tu sáhnete, bude v rámci své ceny stát za to. Tentokrát mě svou elegancí nejvíce zaujalo Majuelos de Callejo 2014 (foto 6a), ale jak říkám... A v podstatě totéž platí i pro vinařství Tandem z Navarry, byť o řád níže. Chcete-li víno za „pár korun“, tohle je jistota.

Na stolečku Avantaselecta, což je společnost, která zastupuje vína několika menších vinařství, mě nejvíc zaujala kolekce pěti různých Sherry. Fino a Oloroso byla fajn, 30leté Amontillado zábavné a Pedro Ximenez „Vina 98“ s 300g/l cukru sladce zavírací. Ještě předtím jsem ale samozřejmě stihl nachutnat i vína tuzemská.

Česko

Vína Arte Vini ochutnávám už několik let, ale popravdě to úplně má krevní skupina není. Výjimku tvoří Orange Reserve 2015, což je víno, které si při chuti na něco „oranžového“ rád dám. A docela se mi líbí i White Reserve 2015 (60 % Chardonnay, 30 % Veltlín a 10 % Rulanda bílá).

Hodně podnětů a zajímavé povídání jsem zažil u Vinařství Sedlák z Velkých Bílovic. Jejich vína jsou typicky odrůdová a přirozená, ovšem tvrzení Kuby Přibyla, že je jejich Frankovka srovnatelná s těmi z Burgenlandu, je rukavice hozená do prázdna. Co bych ale rád vyzdvihnul, je víno s názvem Icon Blanc Barrique 2015 (60 % Neuburské z 45letých keřů a 40 % Chardonnay), vyvážený, elegantní a zábavný kousek. A to údajně mají i 100% Neuburk, na který jsem po této zkušenosti hodně zvědavý.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.