22. dubna 2024

Vinařství Nepraš & Co.: Rieslingy 2022/2016 a další

Nedávno jsem na Pálavě chutnal aktuálně nabízená vína u vinařství Nepraš & Co. a u Rieslingů mě napadlo, jak asi budou nazrávat. Vytáhl jsem tedy ze sklepa jejich verze v ročníku 2016 a udělal takové malé srovnání, které mě moc potěšilo. Jasně se ukazuje, jaký může být výsledek, když se to dělá s láskou a rozumem. A to tu je ještě „Sans souffre“ a Grande Cuvée.

Rieslingy 2022

Riesling 3. „Altenberg“, p. s., 2022 (foto 2a)
Jednoklonový Riesling (239-25Gm) z certifikované organické vinice Altenberg/Stará hora. Obsah zbytkového cukru 0,7 g/l. Stejně jako další Rieslingy kvasilo a zrálo ve velkém sudu Doppelstuck. Cena na vinařství je 330 Kč.

Vůně má krémový nádech, je intenzívnější, středně plná a srovnaná, minerálně-ovocná (citrusy, bílé tropické plody, jablka), s tóny vanilky a akátového medu. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře strukturované, parádně šťavnaté a srovnané, v projevu přímé a zároveň zábavné, má mírně plnější tělo a delší až dlouhou perzistenci.

Riesling 5. „Altenberg“, p. s., 2022 (foto 2b)
Jednoklonový Riesling (239-20Gm), obsah zbytkového cukru 1,5 g/l. Cena na vinařství je 330 Kč.

Vůně je plnější, středně intenzívní a vyvážená, méně aromatická než „3“, minerálně-ovocná (náznak citrusů) s výraznými tóny bílých květů a čerstvě zmoklého vápence. Chuť zlehka navazuje, během chvíle přechází do gejzíru citrusů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, elegantní a velmi seriózní, komplexní a harmonické, v těle plnější, s dlouhou perzistencí s minerálně-ovocným závěrem.

Riesling 7. „Altenberg“, p. s., 2022 (foto 3c)
Jednoklonový Riesling (198-25Gm)obsah zbytkového cukru cca 2,1 g/l. Cena na vinařství je 330 Kč.

Vůně je plnější, středně intenzívní, spojitá a vyvážená, minerálně-ovocná (žlutá jablka, citrusy), s dotekem vanilky. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté a harmonické, v těle plnější než dvě předešlá, má komplexní projev a dlouhou perzistenci.

Rieslingy 2016

Riesling 3. „Altenberg“, p. s., 2016 (foto 3a)
Jednoklonový Riesling (239-25Gm), obsah zbytkového cukru cca 3g/l.

Vůně je nazrálá, plná, intenzívní, komplexní a spojitá, minerálně-ovocná (citrusy, sušené mango), s tóny čaje vanilky, medu a dotekem sudu na pozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, v projevu komplexní, má plnější až plné tělo a dlouhou perzistenci. Ohromně mě baví jeho „přísnost“, která je v kontrastu s plnějším tělem a hlavně spoustou vjemů, které víno nabízí.

Riesling 5. „Altenberg“, p. s., 2016 (foto 3b)
Jednoklonový Riesling (239-20Gm), obsah zbytkového cukru cca 5g/l.

Vůně je nazrálá, vyvážená, komplexní, plná a intenzívní, minerálně-ovocná (žluté tropické plody, citrusy), s tóny mléčného karamelu, čajů (ovocný i černý) a dotekem vanilky. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, komplexní, podmanivě zábavné a dokonale harmonické, v těle plnější až plné a má velmi dlouhou perzistenci. Velké víno mezinárodní úrovně.

Riesling 7. „Altenberg“, p. s., 2016 (foto 3c)
Jednoklonový Riesling (198-25Gm), obsah zbytkového cukru cca 7g/l.

Vůně je nazrálá, plná, středně intenzívní a vyvážená směs ovocných ledových čajů, žlutých jablek s citrusovou linkou a dotekem vanilky, tak nějak ji chybí detail. Chuť navazuje, jde více do čajů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je příjemně šťavnaté a harmonické, v těle plnější až plné, komplexní, s delší až dlouhou perzistencí. Působí na mě oproti elegantnějším předchůdcům trošku jako „vyhlazená obluda“.

Další

Riesling „Sans soufre“, 2018 (foto 4a)
Naturální Riesling z trati Altenberg bez přidané síry, spontánně oxidativně fermentováno v sudu Doppelstuck bez čiření a filtrace, zrání v sudu 5 let! Cena na vinařství 390 Kč.

Vůně je plná, poměrně intenzívní, hravá a čistá, přitom komplexní, nedbale elegantní a vyvážená, minerálně-ovocná (kandovaná i sušená pomerančová kůra, citrusy) s tóny medu a sudem na pozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úchvatně šťavnaté, harmonické, komplexní a jemně texturované, v těle plnější, zábavné, s dlohou perzistencí. Další majstrštyk vinařství, reakce na pokusy některých vinařů vytvořit naturální víno, které nezřídka končí přehlídkou „chyb v době dnešních technologií dávno vyhynulých“. Víno bez přidaných aditiv, které se ani týden po otevření „nehne“ a baví.

Grande cuvée, v. z h., BIO, 2017 (foto 4b)
Cuvée Merlotu a Cabernetu z trati Sahara. Zrálo nejprve ve 1200 litrových rakouských sudech Doppel a pak až do nalahvování (únor 2023) v baricích. Lahvováno bez filtrace s minimem síry. Cena na vinařství 490 Kč.

Vůně je plnější a intenzívní, svěží, spojitá a vyvážená, primárně ovocná (švestkový kompot, červený rybíz, třešně, višně, peckovina), s jemnou mineralitou, náznakem vanilky, citelným kořením a tóny ušlechtilého dřeva. Chuť na vůni dokonale navazuje, postupně se objevuje krásná citrusová linka. Víno je velmi dobře postavené, parádně šťavnaté a až na aktuálně mírně vystupující alkohol vyvážené, v těle střední, s vyššími hladkými vyzrálými ovocnými taniny a delší až dlouhou perzistencí.

Závěr

Nádherná kolekce Rieslingů lišících se obsahem reziduálního cukru a hlavně klonem, který určuje jejich směřování. U mladých vín není rozdíl tak markantní, ale s přibývajícím časem zrání na lahvi se nůžky rozdílnosti rozevírají více a více.

Rieslingy v ročníku 2022 mě baví ohromně a jsem zvědav, jak se budou vína lišit za 8 až 10 let. Mým preferencím s nižším „zbytkáčem“ jsou stylově velmi blízké. Styl a nazrálost u 2016 je podobný, ale projevuje se klonová diference a také větší rozsah zbytkového cukru. „3“ mě baví moc a „5“ se svou nekonečnou perzistencí je výjimečným počinem nejen u nás. Což potvrzuje, že i „vyšší zbytkáč“ má u mě šanci. :-) „7“ je na mě subjektivně příliš „obludná“. Chybí jí detail, větší ovocnost, a přestože kyselina 7 g/l cukru hravě pokryje, eleganci a vzdušnost (pro mě) nezachrání.

Samostatnými kapitolami jsou Riesling „Sans souffre“, který bych přál užívat jako sedmidenní kůru každému milovníkovi naturálních vín, a také Grande Cuvée, které potvrzuje, že udělat na Moravě špičkové červené víno určitě jde.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.