14. července 2021

Luneau-Papin: Vrcholné Muscadety z Loiry

Když se řekne Loira, vybaví se asi většině lidí plavba na lodi. Ti vinařsky znalejší si možná představí Sauvignony ze Sancerre či Pouilly-Fumé a nadšenci Chenin blanc ze Savennières nebo Cabernet Franc z Anjou. A pak je tu Muscadet. Přesněji Muscadet Sévre et Maine. Se spoustou vín k hašení žízně nebo zapíjení mořských potvor. A taky několika úchvatnými skvosty.

Mezi ty skvosty určitě patří vína ikonického vinařství Domaine Luneau-Papin, které bylo zařazeno mezi 100 nejlepších vinařství světa. Jeho historie sahá do 17. století, ale byl to až děda současných majitelů, který svým přístupem k věci změnil celý region (ležící kousek od místa, kde se řeka Loira vlévá do Atlantiku), dříve známý levnými sudovými víny. Jako první začal vnímat odrůdu Muscadet (Melon de Bourgogne) jako konkurenceschopnou, jako první začal vyrábět single-vineyard vína a jako první je vyslal do světa, kde si postupně vydobyla renomé.

Dříve velmi benevolentní pravidla pro pěstování a výrobu vín se v oblasti změnila za jedna z nejpřísnějších ve Francii (AOC Muscadet Sévre et Maine). Od roku 2000 vinařství certifikovaně hospodaří v Bio režimu, dnes dokonce biodynamicky (certifikát Demeter). Pěstují na cca 40 ha vinic velmi různorodých vinic, na nichž používají tzv. sélection massale, kdy vinice doplňují řezy z nejlepších a nejstarších keřů (některé mají více než 100 let).

Podloží vinic je rovněž různorodé: od písků přes břidlici až po vulkanické půdy. Průměrné stáří vinic dosahuje 45 let. Sklizeň probíhá jen ručně, řízená fermentace pomalu a ležení na kalech minimálně půl roku. Výsledná vína vynikají čistotou, precizností, elegancí a zároveň přirozeností, zráním získávají komplexnost a charakter. Každé z vín vyjadřuje unikátní terroir, z nejž pochází. A pověst si vína získala i v hodně ceněné (hodnotící) vinařské disciplíně: perzistenci. Taky se vám ten popis zdá jako intro do Růžové knihovny? Tak se můžete (aspoň) začíst...

Domaine Luneau-Papin, La Grande Vieilles Vignes, Muscadet Sur Lie, 2018 (foto 1)
Vůně je plnější, středně intenzívní a vyvážená, minerálně-ovocná (bílý meloun, aloe), s tóny bílých květů, bílého čaje a citelnou slaností. Chuť navazuje, přidávají se citrusy a kamenitost. Víno je velmi dobře postavené, parádně šťavnaté, vyvážené a přímé, má jemnější texturu, střední až plnější tělo a delší až dlouhou perzistenci. Na základní víno... jako fakt klobouček.

Domaine Luneau-Papin, Terre de Pierre, Muscadet Sur Lie, 2018 (foto 2)
Vůně je plnější až plná, poměrně intenzívn a přes mladost vyvážená, minerálně-ovocná (vyzrálé ryngle a mirabelky), s tóny bílých květů, soli, kamení a jemnou kouřovostí. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, harmonické, zábavné a elegantní, má jemnou texturu, střední až plnější tělo a dlouhou perzistenci. Vynikající a hlavně dokonale přirozené víno, které bych chtěl mít ve sklepě.

Domaine Luneau-Papin, Excelsior, Muscadet Sur Lie, 2015 (foto 3)
Vůně je plná a poměrně intenzívní, stále mladá a přesto úchvatně vyvážená, podmanivá, minerálně-ovocná (bílé a žluté plody, náznak tropického ovoce a jemná citrusová hořčinka), s náznakem čaje a citelnou slaností. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, spojité, harmonické a zábavné, v těle plnější, a má dlouhou perzistencí. Moc hezké víno, při jehož prvním doušku mě napadlo spojení s chobotnicí. Jen mi přišlo, že už se nebude moc vyvíjet...

Domaine Luneau-Papin, Gula Ana, Muscadet Sur Lie, 2016 (foto 4)
Vůně je plná, koncentrovaná, intenzívní a vyvážená, minerálně-ovocná (žluté a bílé plody, náznak tropického ovoce), s dotekem sudu a citelnou slaností. Chuť navazuje, přidává se lehká hořčinka (pecky meruněk). Víno má pevnou a přesnou strukturu, je příjemně šťavnaté, přes mladost vyvážené, má plnější tělo a dlouhou perzistenci. Jediné víno zrající na sudu, trvalo mu delší dobu, než se otevřelo. Jakmile ale nabídne plnou paletu vjemů, je z něj král večírků. Velký potenciál zrání.

Domaine Luneau-Papin, Pueri Solis, Muscadet Sur Lie, 2009 (foto 5)
Vůně je elegantní, plná, koncentrovaná, intenzívní, zábavná a vyvážená, minerálně-ovocná (citrusy, žluté plody, meruňky), s citelnou slaností a náznakem čajů. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je nádherně šťavnaté, výrazné, harmonické a zábavné, v těle plné, s jemnou texturou, potenciálem zrání a velmi dlouhou perzistencí. Neskutečné, výjimečné víno. Prý ho udělali naposledy v tom roce 2009. Takže kdybyste někdy měli to štěstí...

Závěr

Pokud jste dosud vnímali Muscadety jako ideální nápoj na zapíjení mořských plodů, klidně si tento názor ponechte. Platí. Ale tohle je úplně jiná liga. Vjemově, kvalitativně i cenově. Moc bych si přál je znovu ochutnat třeba za pět let, akorát je o ně takový zájem, že je dost složité se k nim dostat.

A co mě bavilo nejvíc? Vlastně to, že je každé úplně jiné, má jinou povahu i duši. Jednodušší, ale zábavné La Grande, geniálně podmanivé a zábavné Terre de Pierre (kdybych mohl nakoupit z dnešní degustace aspoň jedno, mám jasno), gastronomický skvost Excelsior, mírně korpulentnější, ale neskonale elegantní dáma Gula Ana, a nakonec koncentrovaný, plný, vyrýsovaný (a téměř dokonalý) Pueri Solis. Pokud máte šanci ochutnejte. Muscadet už pro vás nikdy nebude jako dřív...

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.