Jako člen máte plný přístup ke všem tipům na vína, kompletním popisům přípravy a zvýhodněným cenám.
21. září 2020
Schopnost pozitivního vývoje, nebo chcete-li zrání, v lahvi je u vína jedním z hodně podstaných atributů; objem lahve zase jednou z důležitých proměnných. Debaty o tom, jak by vypadalo víno, kdyby zrálo v jiném formátu, jsou celkem běžné. Jen... sehnat špičková vína v sedmičce i magnumce ve stejném ročníku a stáří minimálně 20ti let je zkouškou trpělivosti.
Další ze skvělých večerů RareWine v podání Rosti Kuneše začal povídáním o tom, jak celá akce vznikla. No, zkrátím to. Sehnat všechny ty lahve po aukcích zabralo asi čtyři roky. Sestava je to ale skvostná a její vypovídací hodnota pokrývá velkou část typů vín. Posuďte sami: Champagne, Vino Nobile di Montepulciano, Pomerol a Shiraz z McLaren Vale. Vlastně tu z toho nejpodstatnějšího chyběl jen Riesling. Ale zase nebuďme „nenažraní“, že?
Všechna vína byla servírována najednou do dvou sklenic. Do první vzorek z klasické lahve (sedmičky, tedy 0,75 litru), druhý z lahve magnum (objem 1,5 litru). Stejné víno ve stejném ročníku a jen z jiné lahve... Fakt tam může být rozdíl? Ano. Propastný.
Prvním vínem je klasické Champagne (foto 1) cuvée (cca 65 % Pinot Noir, 30 % Chardonnay a 5 % Meunier) ve špičkovém ročníku 1988 (hodnocení ročníku od Roberta Parkera 95 bodů).
SedmičkaVůně je dost nazrálá, poměrně plná a jen středně intenzívní, vyvážená, minerálně-ovocná (žluté a bílé plody, pomelo), s citelnou chlebovinkou. Chuť navazuje, přidávají se čajové tóny. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je hodně šťavnaté a harmonické, s jemným perlením, plným tělem a dlouhou perzistencí. Zároveň se ale tváří chvíli unyle a nezábavně, a za chvíli velmi svěže a komplexně.
MagnumVůně je jen lehce nazrálá, ovocná (citrusy, bílý grep, žluté plody), s výraznou mineralitou, chlebovinkou a kamením. Chuť navazuje, jen mineralita a chlebovinka jsou ještě výraznější. Víno je stále v “ovocném pásmu” a na cestě k vrcholu.
Můj verdiktAč oddaný milovních vyzrálých vín (a Champagne zvlášť), hlasuji pro magnum, protože je prostě okouzlující a nepodléhá nečekaným výkyvům nálad. A jen pro představu… rozdíl v nazrálosti je patrný už z barvy (foto 2); tmavší je nazrálejší a tedy z menšího formátu (0,75l).
Top producent v Montepulcianu, cuvée (foto 3) 85 % Sangiovese a 15 % Cabernetu Sauvignon, zrání 30 měsíců ve francouzkých sudech, vynikající ročník (RP 94).
SedmičkaVůně je elegantní, nazrálá, vyvážená, plnější a intenzívní, minerálně-ovocná (višně, ostružiny), s tóny koření a podtextem sudu. Chuť navazuje, postupně se přidává lehká zemitost a čajové tóny. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, příjemně nazrálé a harmonické, v těle plnější, s vyššími vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí. V tomto stavu je pro mě na vrcholu.
MagnumOd vůně stále výrazně ovocné (třešně, višně), s citelnou mineralitou. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno je v projevu kompaktní a hladké, s vystupujícím alkoholem a citelně vyššími (a dosud neintegrovanými) taniny než předešlé.
Můj verdiktTady hlasuji pro “sedmičku”, protože je připravená. Magnumka taky super, ale ještě potřebuje zrát.
Vynikající Chateau (foto 4) z Pomerolu (kousek od Cheval Blanc), hospodaří na 12 ha, cuvée z 80 % Merlotu a 20 % Cabernetu Franc, 50 až 80 % nové bariky; průměrný ročník (RP 85).
SedmičkaVůně je potlačená, zavřená, středně intenzívní, plnější a nazrálá, s citelnou mineralitou a tóny čajů, vlhkého dřeva, koření a bylin. Chuť navazuje, přidávají se tóny višní. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté (vyšší kyselina), v těle střední, s vyššími, lehce nedozrálými taniny a delší perzistencí.
MagnumVůně je elegantní, plnější, poměrně intenzívní a vyvážená, lehce nazrálá, minerální, s lehkou ovocností švestek, šípků, čaje, koření a bylin. Díky stále zachovalé ovocnosti působí harmonicky a umně skrývá nedozrálé taniny.
Můj verdiktTak tady jednoznačně magnum, která ještě drží ovocnost, jež dokáže zahladit stopy nedozrálých taninů horšího ročníku.
Super vinařství, nejstarší keře Shirazu (foto 5) vysázeny v roce 1910, zrání 21 měsíců v nových i použitých sudech z Francie, Ameriky i Austrálie; vynikající ročník (RP 90).
SedmičkaVůně je plná, intenzívní, vyvážená a podmanivá, působí zajímavě chladným dojmem, minerálně-ovocná (tmavé plody), s citelným eukalyptem a sudem. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté (vysoká kyselina), až na vysoký alkohol srovnané, v těle plné, s vyššími vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí.
MagnumVůně je elegantní a vyvážená, minerálně-ovocná (višně, ostružiny), s tóny euklalyptu a sudu. Chuť navazuje, přidávají se citrusy. Víno je oproti předešlému ovocitější, má lepe integfrovaný alkohol a dokonale vyhlazené taniny.
Můj verdiktTady není rozdíl tolik markantní, protože Shirazy z Austrálie zachovávají ovocnost dlouhá léta. Přesto na mě magnumka působí lepší kondicí. A je fuk, jestli je to částečně dáno i skladovacími podmínkami.
Rozdíl ve zrání vína v „sedmičce“ a magnumce může být u starších vín propastný. A čím má víno větší potenciál zrání, tím je propastnější. Proč? Na stárnutí vína má (vedle dalších) vliv průchodnost vzduchu skrze korek. Při stejném průměru hrdla lahve a délky korku tak má vzduch vliv na různý objem vína. Zbytek je nasnadě.
U Champagne se lahve Magnum houfně doporučují. Jasně, hůř se to z nich nalévá a člověk s nižším sebevědomím si někdy může připadat trochu jako alkoholik. Ale jak praví starý dobrý vtípek ze společnosti: Lahev Magnum je ideální velikost pro gentlemana, jehož žena není doma.
Autor článku: PLI
vineval.czPokračováním potvrzuji, že jsem starší 18 let.