Víno neVíno, Morava neMorava

Při různých debatách (nejen) o víně narážím na fakt, že si různí lidé představují pod různými pojmy něco jiného. Někdy to zkuste. Zeptejte se někoho, co by si přál dostat, když si objedná víno. Někdo si představí burgundský Pinot Noir, někdo cuvée z Bordeaux, někdo Riesling z Mosely, někdo rád „vína z Moravy“ a někdo zaplesá nad Pražským Sklepmistrem...

Každý z nás jedná na základě svých zkušeností, pocitu spokojenosti a představ. Jenže... vemte si třeba špenát. Co se vám při vyslovení tohoto slova vybaví? Zelenina? Listy? Železo? Pepek Námořník? Fuj? Palačinky se špenátem? Zelenohnědá kejda ze školní jídelny? Zdravý pokrm? Nebo jen zelená? Přesně takto to může být a dorozumět se bývá někdy složitější.

Nedávno jsem měl možnost ochutnat dvě vína z Moravy, která pro mě z této „kategorie“ vystupují. Jedno úžasné bílé, které vám tak trochu připomene francouzskou oblast Jura. To sice není podstatné, ale jeho nevídaná kompaktnost už ano. A druhé, u nějž vás díky odrůdě sice Morava napadne, ale kvalita, struktura a potenciál vám otočí hlavou minimálně dvakrát dokola.

Jakub Novák, Bílý pinot, mzv, 2015

Ve vůni plné, intenzívní, elegantní, vyvážené a komplexní, krémové, minerálně-ovocné (mirabelky, tropické plody, grepová kůra), s tóny vanilky, mléčných kultur a sudu a podtextem flóru. Chuť navazuje, jen jde více do grepů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, úžasnou šťavnatost (kor na teplý ročník 2015), je harmonické a chuťově bohaté, v těle plné, s jemnou texturou a velmi dlouhou perzistencí. Parádní víno, které, řekl bych, nevzniká každý rok. Potenciál minimálně na dalších 5 let. Tohohle bych si přál mít ve sklepě aspoň kartón.

Domaine Hrabal, Cabernet Moravia „Private Reserve“, 2010

Vůně je poměrně plná a intenzívní, vyvážená, trochu zakouřená až uzená, zpočátku dost rustikální, popstupně krémovatí. Působí zatím dost mladě. Je minerálně-ovocná (primárně černý rybíz), s dotekem vanilky a sudu (2 roky na starším bariku), kořením a bylinkami. Chuť dokonale navazuje, přidává se zemitost. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, púodmanivé a elegantní, v těle střední, s citelnými vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí. Tohle je skvost. Otevření 12 hodin dopředu mu pomohlo, stejně se ale své lahvové zralosti bude blížit až tak za 10 let.

Závěr

Každé z těch vín je, počínaje filozofií vinaře, úplně jiné. Obě jsou poctivá a udělaná s láskou a velkým umem. Každému z vás, kteří říkáte, že preferujete vína z Moravy, bych přál je ochutnat. Abyste věděli, co lze v naší krásné zemi udělat. Když se to dělá poctivě a bez kompromisů.

Autor článku: PLI