Jako člen máte plný přístup ke všem tipům na vína, kompletním popisům přípravy a zvýhodněným cenám.
20. května 2019
800 let rodinné vinařské tradice? Tak to je možná nejstarší vinařství na světě! A v Německu určitě. 32 generací zkušeností a stále patrná nesmírná vášeň pro víno... Do Prahy zavítal současný majitel a vinař v jedné osbě, Prinz Felix zu Salm, aby představil své Rieslingy z regionů Nahe a Rheinhessen, seznámil nás se svou filozofií vinaření a pohledem na víno.
Společně s Felixem dorazila také jeho žena Victoria a nastupující mladá generace, malý princ Augustinus foto 1). Felix zasvěceně odpovídal na všechny otázky a popisoval rozdíly v terroir jednotlivých vinic. Řeč byla samozřejmě o podloží, přívětivost jednotlivých ročníků a vinifikaci a taky o tom, proč mají v logu dvě ryby. :-) Odpověď je vlastně nasnadě. Salm je německy losos a kromě rodného jména byli jeho předci také vášnivými rybáři. Prý byly dříve jejich řeky plné lososů.
Felix převzal kormidlo vinařství po ukončení studií na vinařské univerzitě v Geissenheimu v roce 2007. Dnes pěstuje na vinicích v Nahe a Rheinhessenu hlavně Riesling (cca 75 %) a burgundské odrůdy (Pinot Blanc, Pinot Gris a Pinot Noir), a taky trochu Scheurebe a Merlotu. A v mikromnožství ještě Osteiner, což je kříženec Rieslingu a Silvaneru.
Že se víno vyrábí na vinici a nikoli ve sklepě, vám dnes řekne asi každý racionálně smýšlející vinař. Když totiž nemáte zdravé a vyzrálé hrozny, výsledek bude vždy jen kompromis. A o tom na vinařství Prinz zu Salm nechtějí ani slyšet. K vinicím a přírodě přistupují naturálně a s veškerou úctou a respektem, vše podřizují zdravým hroznům. Ve vinici pracují konzervativně, ve sklepě naopak využívají moderní technologie, které zajišťují maximální možnou kavlitu jejich vín.
Tato degustace byla kromě úvodního vína zasvěcena primárně Rieslingu v různých podobách. Aby ne, jsme přece v Německu.
„La Principessa“ Rosé Sekt Brut (foto 2a)Metoda Champenois, 16 měsíců na kalech, dozáž 10 g/l. 97 % Pinot Noir a 3 % Merlot z červené břidlice a písčité jíly. Minerálně-ovocné (třešně, jahody, náznak pomerančové kůry), středně jemné perlení, plnější tělo, jemná hořčinka, střední až delší perzistence. Dobře se pije, i tak by mu slušela větší kyselina.
Riesling Trocken, 2018 (foto 2b)Zatím hodně mladé a syrové, minerálně-ovocné (jablka, meruňky, peckovina), citelné kvasinky a dotek medu. Šťavnaté, se středním tělem a delší perzitencí. Základní zábavné víno na denní pití, které potřebuje trochu času.
„Grünschiefer“ Riesling, 2017 (foto 3a)Hrozny pocházejí z vinice Felseneck, která má podloží ze zelené břidlice (obsahuje sulfity). Striktní, přímé víno, florální, s citelnou mionerální slaností, náznakem meruněk, v chuti navíc citrusy. Šťavnaté, příjemné a vyvážené, byť zatím mladé víno, v těle střední až plnější, s delší perzistencí.
„Grünschiefer“ Riesling, 2014 (foto 3b)Stylově podobné 2017, ale nazrálejší, hodně minerální a kamenité, šťavnaté, harmonické, v těle plnější a hodně slané. Tohle mě baví moc.
„Vom Roten Schiefer“ Riesling, 2017 (foto 3c)Hrozny z vinic na Johannisbergu, Kirchbergu a Scharlachbergu, podloží z červené břidlice (kvůli obsahu železa). Od vůně podmanivé, srovnané a vyvážené, kamenité, minerálně-meruňkové, s tóny mandlí. Slinosbíhavě šťavnaté, harmonické a přímé víno se středním až plnějším tělem a delší až dlouhou perzistencí. Tohle chci a vy (asi) taky.
„Dalberger Ritterhölle“ Riesling, 2016 (foto 4a)Hrozny z malého údolí na zelené břidlici, špatný ročník s výraznými dešti a brutálními selekcemi. Jemná, květinově-meruňková vůně s peckovinou, vyvážená a zábavná, v chuti navíc med, citrusy a výrazná slanost. Velmi dobře postavené, s výraznou dobře integrovanou kyselinou, střední až plnější v těle, s dlouhou perzistencí. Čekat, čekat, čekat!
„Dalberger Ritterhölle“ Riesling, 2014 (foto 4b)Vůně: mokrá skála, sůl, květy, mandle; chuť navazuješ (jako by člověk olizoval zmoklé kamení). Šťavanté víno se středním až mírně plnějším tělem a dlouhou perzistencí s lehkou příjemnou osvěžující hořčinkou v dochuti. Baví mě moc.
„Kirchberg“ Riesling GG, 2015 (foto 5a)Grosses Gewächs vinice vysázená v roce 1964, na červené břidlici s horní vrstvou křídy. Výtěžnost 50 hl/ha, 9 měsíců na kalech. Noblesní, vyvážené a elegantní víno, minerálně-ovocné (meruňky, červený grep a další citrusy), s dotekem medu. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, dokonale harmonické v celém průběhu, s plnějším tělem a dlouhou perzistencí. To podmanivé spojení vyzrálé ovocnosti s minerální slaností je doslova návykové. Víc takových. Za mě nejlepší víno degustace.
„Kirchberg“ Riesling GG, 2013 (foto 5b)Nazrálé, minerálně-ovocné (žluté plody, i tropické), s tóny medu a soli. Výborně postavené víno, oproti předešlému tenčí, hodně šťavnaté (bohužel s vystupující kyselinou), v těle střední až plnější, s delší až dlouhou perzistencí. Ta kyselina teď působí dost rušivě, snad jí čas trochu učeše.
„Fulseneck“ Riesling Kabinett, 2018 (foto 6a)42 g/l cukr, 8,2 g/l kyselina, 7,5 % alkohol. Od vůně hodně mladé, “prachové”, svěží, lehce sladké, minerální a do žlutých plodů. Velmi dobře postavené, chuťově vyvážené mezi sladkostí a slaností, v těle plnější, srovanné, s delší perzistencí, končí do sucha. Zoufale mladé, potřebuje zrát.
„Fulseneck“ Riesling Kabinett, 1998 (foto 6b)45 g/l cukr, 9 g/l kyselina, 7,5 % alkohol. Nazrálé, komplexní, intenzívní a vyvážené víno, kterému těch 20 let neskutečně sluší. Minerálně-ovocné (žluté a tropické plody) s tóny vanilky a mléčného karamelu. Víno má pevnou a přesnou strukturu, úžasnou šťavnatost (geniálně integrovaná vysoká kyselina), plnější tělo a přes sladkost přísnější projev, dlouhá perzistence, dochuť do sucha. Boží exemplář vyzráleho a skvěle vybalancovaného kabinettu.
„Two Princes“ Riesling, 2018 (foto 7a)Víno odkazující na 2 generace princů. Svěží, mladý a přímý kousek, minerálně-ovocný (do meruněk), s dotekem mandlí. Dobře postavené víno s 10 % alkoholu, pěknou šťavnatostí (8 g/l kyselina), sladší (25 g/l cukr), se středním tělem a střední perzistencí. Chlastací víno na párty nebo k tenisu.
„Scharlachberg“ Riesling Auslese, 2017 (foto 7b)100 g/l cukr, 9,3 g/l kyselina, 7,5 % alkohol. Od vůně úžasná plnost, intenzita a komplexnost, minerální ovocnost (žluté a bílé plody, ananas), citelný med. V chuti se přidávají osvěžující citrusy a rozinky. Pevná a přesná struktura, šťavnatost (vysoká kyselina), sladké, v těle plné, s výbornou texturou, úžasně harmonické a živé, s dlouhou perzistencí a obrovským potenciálem zrání (klidně 50 let). Kdo má rád sladká vína, zahýká blahem. Ta šťavnatost, spojitost a navíc suchý slaný závěr vás prostě dostanou.
Víte, co mě kromě úžasného přístupu Felixe bavilo nejvíc? Že i ty nejsladší Rieslingy končí jako suché (a slané). V těle je sladkost, ale v dojezdu už ne. Prostě vás to baví pít a taky se to dobře páruje s jídlem. A ty suché Rieslingy? Tedy většina? Geniální Kirchberg GG v ročníku 2015, na tom jsem ulítl. Výborné víno. A pak „Vom Roten Schiefer“. Červená břidlice mě baví hned, už zamlada. Zelená, až nazraje. Felixovy Rieslingy rozhodně zrát umějí. A někdy jim stačí i 5 let...
Autoři článku: PLI
vineval.czPokračováním potvrzuji, že jsem starší 18 let.