Merlot d’Or a AdVivum: Bourgogne Millésimes 2019

26. dubna proběhla další každoroční průřezová degustace burgundských vín společnosti Merlot d’Or, tentokrát navíc ve spolupráci s dalším dovozcem, společností AdVivum. Na návštěvníky čekala vína z různých apelací a také různých stylů. Každý z dovozců totiž vybírá vinařství podle svého vkusu. Musím říct, že organizátorů tleskám. A to nejen kvůli jejich portfoliím.

Proč? Protože dali dohromady super akci jako „konkurenti“. I na samotné degustaci jsem párkrát slyšel, že mají stolečky naproti sobě, aby mohli soupeřit. Jenže (podle mě) víno není o soupeření. Má lidi spojovat a umožňovat poznání a zábavu. A toho všeho tu bylo přehršel.

Bílá vína

Byť se v Burgundsku bílými víny (většinou) končí, vzal jsem to podle obsazenosti stolků a začal u „Merlotů“. Na začátek se mi líbilo čisté a vyvážené Chablis 1er Cru "Montée de Tonnerre de Milieu" 2016 od Billaud-Simon a hlavně elegantní Pouilly Fuissé „Les Combettes“ 2016 od Château de Fuissé (foto 1a) s parádní historickou etiketou. Nejzajímavějším vínem pro mě na tomto stolečku ale bylo Meursault-Blagny 1er Cru 2014 od Thierry Matrot (foto 1b), které v sobě nese tóny vín zrajících pod flórem a připomělo mi oblast Jura. Plné, strukturované, s tóny střelného prachu, pro Burgundsko projevem netypické, ale jinak úžasné. Určitě ochutnejte.

Na stolečku AdVivum mě z bílých zaujalo Vézelay „La Châteleine“ 2017 od (od roku 1999) organického vinařství Domaine de la Cadette (foto 2a), což je víno z oblasti Vézelay ležící asi 50 km jižně od Chablis. Je plnější a krémové, nevidělo sud a strávilo asi 9 měsíců na kalech. Skvělé bylo také Rully blanc 1er Cru „Le Meix Cadot“ 2016 od Domaine Vincent Dureuil-Janthial (foto 2b), plné, extraktivní a elegantní víno se zajímavou cenovkou (841 Kč).

A pak přišly ty velké věci. Mercurey 1er Cru „La Mission“ Monopole 2014 od Château de Chamirey (foto 3a), víno s geniální texturou pocházející z více než 40letých vinic, které právem patří na trůn této apelace, a dvě vína vinařství Domaine Buisson-Charles. Prvním bylo Meursault „Vigne de 1945“ 2017, tedy víno z 1 ha vinice s keři vysázenými v roce 1945 a Meursault 1er Cru „Les Bouches-Chères“ 2016 (foto 3b), což je 4 ha parcela vklíněná mezi 1er Cru polohy La Goutte d’Or a Genevrières, vysázená v roce 1959. Obě řadím hodně vysoko a rozhodně doporučuji ochutnat.

Červená vína

Tady to pro změnu vezmu od AdVivum. Vlastně to píšu jen proto, abyste věděli, kam se případně obrátit, protože jinak to tu krásně navazuje a splývá. :-)

Určitě musím zmínit Mercurey 1er Cru „Les Ruelles“ Monopole 2014 od Château de Chamirey, mierálně-ovocný koktejl z více než 60letých keřů, a prudce elegantní Volnay 1er Cru „Santenots“ 2016 od Domaine Buisson-Charles. Krásné srovnání rozdílnosti a typičnosti terroir ukázalo žensky vlídné Volnay 1er Cru „Les Carelles“ 2016 (foto 4a) a naopak maskulinní Pommard 1er Cru „Fremiers“ 2016 (foto 4b) od Domaine Jean Marc Bouley.

Zmínit musím také Gevrey-Chambertin Vieilles Vignes 2016 z 80letých keřů a Gevrey-Chambertin „Clos Prieur“ 2017, který je sice klasická vilážovka, ale leží vedle Grand Cru Mazy-Chambertin a svou plností a texturou se tváří jako 1er Cru; obě od Domaine Marc Roy.

A jdeme na „Merloty“. V kategorii „nejvíce muziky za daný peníz“ vítězí Domaine Tollot-Beaut, Chorey Les Beaune 2016 (foto 5a) (za 745 Kč), ohromně zajímavé bylo také Nuits-Saint-Georges 1er Cru „Les Procès“ od Domaine Arnoux-Lachaux (foto 5b). Vína z této apelace jsou obvykle rustikálnější a na to, aby se dostala do formy, potřebují delší čas. Tohle je elegantní, hladké a krémové (skoro hned).

A pak je tu Lucien Le Moine, neboli „vinařství bez vinic, jejichž vína chtějí mnozí“. Totálně elegantní Chambolle-Musigny 1er Cru „Les Hauts Doix“ 2012 (foto 6a) s přísnější a zemitější mineralitou a vyvážený, plný a svalnatý Gevrey-Chambertin 1er Cru „Les Cazetiers“ 2012 (foto 6b). Vína plnější a nabušenější než je v Burgundsku historicky zvykem, ale... prostě vás dostanou. A bez námahy.

Závěr

Miluju Burgundsko a jeho charakterní vína. Vím, že když se ocitnu na jakékoli akci dovozců Merlot d ‘Or nebo AdVivum, vždy to bude zážitek vinařský i společenský. A tak jen znovu vyzdvihnu jejich spolupráci. Beru ji jako báječný příklad pro všechny ostatní, na což zároveň připíjím.

Autor článku: PLI