Vinařství Nepraš & Co.: Vína ročníku 2017

První (bílá a růžová) část vín ročníku 2017 Vinařství Nepraš & Co. je už nějakou dobu v prodeji, a tak je čas se na tato vína podívat blíže. Takže co tu máme? Mé oblíbené Gravettien Rosé, vlašák, sauvignon, šeďák a dva ryzlinky s označením "5" a "7", které značí gramy zbytkového cukru. Samozřejmě jsou obě suchá, i tak mi tu trochu chybí loňská "3". Tak jdeme na to.

Na vína Vinařství Nepraš & Co. (foto 1) se s novým ročníkem vždycky těším. Každoročně mají svou kvalitu a není třeba se obávat žádných (zbytečných) výstřelků. Ani letos tomu není jinak.

Riesling vlašský „Spodenberg“, p. s., 2017 (foto 2a)
Vůně je svěží, plnější, středně intenzívní, přímá a vybalancovaná, ovocná (máslové hrušky, náznak ananasu), s lehkou mineralitou, sušenými bylinami a dotekem medu. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka a jemná mandlová hořčinka. Víno je dobře postavené, úžasně šťavnaté, poměrně srovnané, v průběhu přímé, se středním až plnějším tělem, a delším závěrem.

Slušné víno, aktuálně stále hodně syrové. Potřebuje aspoň půlrok, než se trochu spojí. Má solidní základ ve šťavnaté kyselince, stavbě i délce, je konzistentní, ve sklenici se nevyvíjí. Vidím ho spíše jako průvodce do gastronomie nebo víno na běžné denní popíjení. Cena na vinařství je 250 Kč.

Gravettien Rosé „Ober Hertalberge“, p. s., 2017 (foto 2b)
Vůně je poměrně intenzívní, plnější a vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, jahody, růžové grepy, citrusová linka), s jemným dotekem vanilky. Chuť navazuje, přidává se lehká citrusová hořčinka. Víno je velmi dobře strukturované, šťavnaté a srovnané, v chuti poměrně přímé a přísné, má plnější tělo a delší perzistenci.

Zajímavé Rosé s dobrou pitelností, svěžestí a příjemným ovocným profilem. Oproti loňsku je štíhlejší, přímější a hlavně přísnější, a postrádá chuťovou hloubku. Hodí se spíše do gastronomie (super s krevetami) nebo jako osvěžující nápoj. Byť mi ročníky 2016 a 2015 byly bližší, rozhodně stojí za vaší pozornost. Cena na vinařství je 230 Kč.

Sauvignon blanc „Steinriegel“, p. s., 2017 (foto 3a)
Vůně je intenzívnější, středně plná a vyvážená, čistá, přirozená a elegantní, typicky (vyzrále) sauvignonovská, minerálně-ovocná (žlutý meloun, physalis, zralý angrešt, lehce listy černého rybízu), s jemným podtónem sudu. Chuť navazuje, přidávají se citrusy a slanost. Víno je velmi dobře strukturované, úžasně šťavnaté a harmonické, zábavné a výborně pitelné, má přirozený průběh, plnější tělo a dlouhou perzistenci.

Tohle víno dokonale vystihuje spojení „přirozená elegance“. Stylově něco mezi Loirou a Štýrskem. Parádní víno, které vám bude dělat radost celý večer a možná i noc. Vřele doporučuji! Cena na vinařství je 290 Kč.

Pinot Gris „Ober Spodenberg“ Rosé, p. s., 2017 (foto 3b)
Vůně je plnější, středně intenzívní, srovnaná a hladká, minerálně-ovocná (bílé broskve, bílý meloun, náznak meruněk, jemná citrusová linka), s tóny bílých květů a štychem sudu na pozadí. Chuť navazuje, jen jde více do citrusů a minerální slanosti. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté (na šeďák až překvapivě hodně), vyvážené, s pěkným extraktem, plnějším tělem a delší až dlouhou perzistencí.

Velmi dobrý Pinot Gris s minerálním podtextem, zatím poměrně přímý a hodně šťavnatý. Vyžaduje čas ke zrání, potenciál vidím tak na 10 let. Teď je pěkný, bude lepší a má dokonce ambici stát se skvostem své kategorie. Cena na vinařství je 290 Kč.

Ryzlink rýnský „5“, p. s., 2017 (foto 4a)
Vůně je poměrně intenzívní, plnější, srovnaná, vyvážená a elegantní, minerálně-ovocná (meruňbky, peckovina, postupně physalis, vyzrálé kiwi a citrusová linka) s dotekem vanilky a sudu. Chuť navazuje, jde více do citrusů a slanosti. Víno je velmi dobře postavené, parádně šťavnaté, přes svou mladost harmonické, v tělé plnější, s dlouhou perzistencí a potenciálem zrání (určitě 10 let).

Hodně povedený rýňák, seriózní víno se vším všudy. Zatím je to mladé „nedochůdče“ a potřebuje čas na zrání. Bude ještě podstatně zábavnější, komplexnější a dospělejší. Vyplatí se nakoupit. Cena na vinařství je 290 Kč.

Ryzlink rýnský „7“, p. s., 2017 (foto 4b)
Projevem i stylem velmi podobné předchozímu, ale je svalnatější v těle a jde postupně více do citrusů. Ty dva gramy cukru navíc (oproti předešlému) spíš trochu mění chuťové spektrum a plnost, než že by někde vystupovaly; víno má i druhý den super kondici. Moc mě bavilo v kombinaci s vyzrálým kravským tvrdým sýrem (stará Gouda) a physalis, výborně ustojí i špagety aglio olio e peperoncino, kde se česnekem ani chilli nešetří. Potenciál podobný jako „5“, jeho pití není třeba uspěchat. Cena na vinařství je 330 Kč.

Závěr

Kdo má rád styl vinařství (primárně Ondra Veselý a Radek Nepraš), bude potěšen, kdo jej nezná, bude nadšen. Každé z vín je ve své kategorii výborné, Rosé za mě letos přísnější, ale své si určitě uhraje. Největším pozitivním překvapením je pro mě Sauvignon, který je v cenové kategorii super kaufem, totéž platí i o Rieslingu „5“. Šeďák (Pinot Gris) a Riesling „7“ jsou plnější a kdo má taková vína rád, přijde si na své. Mně se více nabízejí jako doprovod k jídlům než samostatná lahev na celý večer. Ať tak či tak, mít tyto kousky ve svém sklepě je dobrou strategií s nulovým rizikem zklamání.

Autor článku: PLI