24. září 2018

RareWine: Různé tváře burgundského Chardonnay

Projekt RareWine je pro mě u nás asi tím vůbec nejzajímavějším, protože dává milovníkům vína možnost poznat víno v jeho vyzrálé podobě. I tentokrát jsme se posunuli v čase a ochutnali bílé burgundské skvosty z let 2002 až 1990. Jména jako Beaune, Meursault, Chassagne, Puligny a Bienvenues-Batard (Montrachet), nebo Corton-Charlemagne zapůsobila až magneticky.

Proč magneticky? No, dvě místnosti plné lidí jsou prostě vizitkou obrovského zájmu. A tak skládám Rosťovi Kunešovi poklonu nejen za vynikající vína a přípravu akce, ale také za báječnou osvětu.

O velkých burgundských už jsem několikrát psal, takže pojďme rovnou na vína samotná (foto 1):

Chateau de la Maltroye, Chassagne-Montrachet 1er Cru „Morgeot Vigne Blanche“, 1992 (foto 2a)
Vinařství sídlí v Chassagne-Montrachet a vlastní 14,5 ha. Ročník 1992 je průměrný a v 20 bodovém hodnocení Clivea Coatse dostal 15,5 bodu. Víno je od vůně plné, intenzívní a nazrálé, ale bohužel jej provází nepříjemná zatuchlina, která všechny ty tóny přezrálých nektarinek, manga, citrusů, mintu, bylin, slámy a minerality nepříjemně ruší. To zamrzí, protože jinak má to víno neskutečnou strukturu a plnost, a zároveň šťavnatost, eleganci a dlouhou perzistenci. Snad je to jen chyba jedné lahve.

Domaine Marc Colin, Chassagne-Montrachet 1er Cru „Les Caillerets“, 1999 (foto 2b)
Náhradník za předešlé. Výborné vinařství Marc Colin, skvělá parcela „Les Caillerets“ a vynikající ročník (CC 17,5). Od vůně plnější a poměrně intenzívní, lehce nazrálé a minerálně-ovocné (citrusy, mirabelky, žlutý meloun), s tóny mintu, medu a mléčného karamelu. V chuti je více žlutých plodů. Výborně postavené, šťavnaté, s dlouhou perzistencí. Dost utrpělo pozdějším otevřením. Výborné víno.

Domaine Moingeon, Puligny-Montrachet 1er Cru „La Garenne“, 2002 (foto 3a)
Méně známé vinařství ze St. Aubin, vlastní 10 ha; poloha „La Garenne“ je už v katastru obce Blagny. 2002 je výjimečný ročník (CC 19). Víno se tváří mladší než je, od vůně poměrně přímé, minerálně-ovocné (citrusy, žluté plody), s citelnou slaností. Chuť navazuje, přidávají se bylinky a citrónový čaj. Je velmi dobře postavené, s vysokou kyselinou, působí až přísně, v těle plnější, s delší až dlouhou perzistencí. Zajímavé víno „vesničtějšího“ stylu, které baví.

Vincent Dancer, Meursault AOC „Les Grands Charrons“, 2000 (foto 3b)
Vinařství založené v roce 1996, sídlí v Chassagne, vlastní 5 ha. Ročník 2000 je průměrný (CC 15,5). Od barvy nazrálé (foto 4), vůně je intenzívní, plná a vyvážená, s citelnou taničností, minerálně-ovocná (žluté plody, sušená pomerančová kůra), s tóny čaje, másla a mléčného karamelu. Vůně navazuje, jen jde více citrusů. Víno má pevnou stavbu, je šťavnaté, v těle střední (a působí řidčeji oproti vůni), perzistence je ovšem dlouhá. Víno už lepší bylo, přesto stále zábavné.

Domaine Chanson, Beaune 1er Cru „Clos des Mouches, 1999 (foto 5a)
Vinařství sídlící v Beaune, vlastní 43 ha vinic, ale funguje také jako négociant. Od roku 1999 patří Bollingeru. Vinohrad „Clos de Mouches“ má ambice stát se Grand Cru. Má rozlohu 25 ha a leží na hranici s Pommard. Víno je od vůně hodně mladé, jemné a ženské, s bílými květy, minerálně-ovocné (bílé plody, bílý meloun, citrusy), s tóny mandlí a citelnou slaností. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je elegantní, harmonické, s jemnou texturou, dlouhou perzistencí a dlouhým potenciálem zrání. Nikdo by mu nehádal více než 10 let. Skvělé.

Joseph Drouhin, Beaune 1er Cru „Clos des Mouches, 1990 (foto 5b)
Velmi známé vinařství s velkým jménem. Sídlí v Beaune, vlastní 71 ha a obrovské sklepy pod městem. Pracují i jako négocianti. Ročník 1990 je nadprůměrný (CC 16,5). Od vůně nazrálé, plnější a poměrně intenzívní, vyvážené a elegantní, minerálně-ovocné (kandovaná pomerančová kůra, citrusy, žluté plody), s dotekem mintu a tóny slaměnek, medu a soli. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté a harmonické, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Podmanivé víno na vrcholu sil.

M. Delarche, Corton-Charlemagne Grand Cru, 1990 (foto 6a)
Menší vinařství z Pernand-Vergelesses, vlastní 8 ha. Ročník 1990 je nadprůměrný (CC 16,5). Vůně je přímá, plnější, středně intenzívní, minerálně-ovocná (citrusy), s tóny mléčného karamelu a výraznou slaností; působí hodně mladě až syrově. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, vysokou kyselinku, plnější tělo a přímý průběh, tváří se jako mnohem mnohem mladší, přesto je vyvážené a má dlouhou perzistenci. Zajímavé víno, které „obehrává čas“, a na které se vyplatí si počkat.

Domaine Louis Carillon, Bienvenues-Batard-Montrachet Grand Cru, 2001 (foto 6b)
Velké jméno, sídlí v Puligny. Vlastní 11 ha, z toho 0,12 ha na Bienvenues-Batard-Montrachet. Víno je rok v baricích (20 až 30 % nových) a poté 6 měsíců v nerezu. Ročník 2001 je podprůměrný (CC 14,5). Víno je od vůně nazrálé, plné, intenzívní, vyvážené a elegantní, minerálně-ovocné (citrusy, ananas, aloe), s tóny vanilky, bylin, sena a medu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté (vysoká kyselinka) a harmonické, v těle plnější, s noblesním průběhem a velmi dlouhou perzistencí. Za mě vrchol degustace, přesto ještě není na vrcholu a bude se v lahvi zlepšovat.

Bonneau du Martray, Corton-Charlemagne Grand Cru, 2002 (foto 7)
Legendární vinařství (s 200letou historií) z Pernand-Vergelesses, vlastní 11 ha (9,5 ha Corton-Charlemagne, 1,5 ha Corton). V roce 2017 koupil vinařství Stan Kroenke, majitel Colorado Avalanche (NHL), Denver Nuggets (NBA) a Arsenal (Premier League). Ročník 2002 je zcela výjimečný (CC 19). Víno je od vůně totálně syrové, středně plné a středně intenzívní, přestou s jistou mírou elegance, minerálně-ovocné (citrusy, žluté plody). Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, plné, ale zavřené a aktuálně nepřístupné, s dlouhou perzistencí a obrovským potenciálem zrání. Velké víno (navíc v lahvi Magnum) otevřené příliš brzy. „Murder, she wrote.“

Závěr

Vynikající degustace nazrálých burgundských Chardonnay naznačila, kam až sahá jejich potenciál. Ano, od roku 1994 tu bylo cca 10leté období, kdý bílá vína předčasně stárla, pravděpodobně vlivem přílišné filtrace. Osobně jsem na taková vína párkrát narazil, statisticky si je nejvíce spojuji s ročníkem 1997. My naštěstí tentokrát neměli tu čest.

A co mě zaujalo nejvíc? Asi ta rozmanitost stylů a rozptyl vnímané nazrálosti jednotlivých vín. Ale kdybych si mohl bez placení :-) odnést jednu láhev, byla by to určitě ta od Louise Carillona. A to i přesto, že Corton-Charlemagne byla Magnumka. Ta totiž začne být k pití tak za 10 let.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.