13. listopadu 2017

RareWine: Burgundský pinot až do ročníku 1926

8. listopadu proběhla v prostorách společnosti Alifea degustace exkluzivních burgundských vín spojená s aukcí, jejíž výtěžek byl věnován Nadačnímu fondu Rozum a Cit na podporu dětí v pěstounské péči. Skvělá atmosféra, výtěžek 92.000 Kč a vína, která se nepijí každý měsíc. V hlavní roli Pinot Noir z vynikajících poloh; od občankového věku až po 91letý.

Pan Rostislav Kuneš (foto 1), který akci pořádal, podporuje tuto nadaci již několik let a jako otec myšlenky RareWine se tentokrát rozhodl pro veřejnou aukci vín spojenou s degustací špičkových nazrálých burgundských skvostů. Měl jsem tu čest být přítomen osobně, a proto představím vína, která byla na programu. Kromě posledních dvou byla všechna otevřena 24 hodin před degustací…

Domaine Bertagna, Vougeot 1er Cru „Clos de la Perriere“ Monopole, 1999 (foto 2 a)
Víno z 2,2 ha monopolní parcely. Díky němu jsem před mnoha lety propadl Burgundsku. Navíc v geniálním ročníku 1999. Vůně plná a poměrně intenzívní, lehce nazrálá a nasládlá, vyvážená a elegantní, minerálně-ovocná (třešně, jahody). Chuť navazuje, přidává se citrusová linka a jemná peckovina. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, s citelnými hladkými vyzrálými taniny a dlouhou perzistencí. Stále má na vrchol dost času. Vynikající víno, které by na většině degustací šlo jako poslední. Tady otevíralo zážitky…

Bouchard Pere & Fils, Vosne-Romanée 1er Cru „Aux Reignots“, 1999 (foto 2 b)
Víno od jednoho z nejlepších negociantů v Beaune, z hroznů z 1,62 ha vynikající parcely. Vůně plná a intenzívní, srovnaná, minerálně-ovocná (třešně); působí mladě. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, má výrazné vyzrálé ovocné taniny, na Vosne-Romanée nezvyklle rustikální projev (charakteristika polohy) a dlouhou perzistenci. Působí mlaději a dalo by se říct i syrověji než uvádí ročník. Zapomeňte na jemná a feminní Vosne-Romanée. Tohle je drsňák.

Louis Latour, Corton Grancey Grand Cru, 2002 (foto 3 a)
První Grand Cru degustace, od dalšího špičkového negocianta, ve vynikajícím ročníku 2002. Gracey na etiketě je jméno rodiny, od níž vroce 1891 odkoupili pozemky. Vůně je elegantní, plnější, středně intenzívní, trochu sevřenější, minerálně-ovocná (třešně) s citrusovou linkou a tóny čaje. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, přímější, ale s velmi dobrou texturou, má plnější tělo, lehce vyšší alkohol, výrazné vyzrálé ovocné taniny a velmi dlouhou perzistenci. Parádní kousek.

Domaine des Lambrays, Clos des Lambrays Grand Cru, 1998 (foto 3 b)
V podstatě největší monopolní Grand Cru vinice (až od roku 1981), 420 m2 vlastní Taupenot-Merme; v nadprůměrném ročníku 1998. Vůně je hutná a intenzívní, zábavně nazrálá, s tóny čaje a mokrého listí, minerálně-ovocná (třešně, jeřabiny). Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a harmonické, v těle plnější až plné, s vyššími vyzrálými taniny a velmi dlouhou perzistencí. Nádherné víno na vrcholu zralosti, které ještě vydrží, ale lepší už nebude. V aktuálním stavu jej osobně řadím mezi tři nej vína degustace. Zážitek.

Domaine Pierre Damoy, Clos de Béze Grand Cru, 1998 (foto 4 a)
Vinařství vlastní na Clos de Béze 5,4 ha, keře jsou z let 1920 až 2000, hrozny z těch mladších prodávají. 70 až 80 % nových sudů, nadprůměrný ročník. Vůně je maskulinní, mladá a elegantní, plnější, intenzívnější, vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, citrusová linka). Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, srovnané, přesto stále hodně mladé, v těle plnější, s výraznými vyzrálými ovocnými taniny, jemnou texturou a velmi dlouhou perzistencí. Krásné víno, které potřebuje čas na zrání. Aktuálně působí tak čistě, až mu chybí piha na kráse.

Francois Parent, Romanée St. Vivant Grand Cru, 2001 (foto 4 b)
Francois Parent, dnes A. F. Gros, geniální 9,44 ha parcela (5,3, ha vlastní Domaine Romanée-Conti), průměrný ročník. Vůně je noblesní, plná a intenzívnější, jemná a vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, jemná citrusová linka), s podtextem květů jetele. Chuť navazuje, přidávají se tóny kávy. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, elegantní a vyvážené, v těle plnější, s hladkými vyzrálými taniny a dlouhou perzistencí. Krásné jemné víno, kterému chybí na vrchol tak 5 let.

G. Tortochot, Clos St. Denis Grand Cru, 1961 (foto 5 a)
Vinařství již dnes neexistuje; pocházeli z Gevrey. Vůně je plnější, vrstevnatá a středně intenzívní, srovnaná, dominují jí tóny kompotu z červených plodů, čaje, rozinek, spadaného vlhkého listí a dřeva, jemná zemitost a dotek medu. Chuť navazuje, přidávají se citrusy a med. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, harmonické a báječně pitelné, v těle plnější, s hladkými jemnými taniny a velmi dlouhou perzistencí. 56leté víno v perfektní stavu hodné užívání…

Jules de Canniere, Vosne-Romanée 1er Cru „Les Beaux Monts“, 1926 (foto 5 b)
Vinařství/negociant již dnes neznámý, Les Beaux Monts je skvělá 11,4 ha parcela (dnes zde hospodaří např. Leroy, Grivot nebo Clavelier), nadprůměrný ročník. Vůně je plnější, intenzívní a vyvážená směsice čaje, červeného kompotovaného ovoce, medu a tlejícího listí. Chuť navazuje, a tak trochu připomíná čaj s medem, citrusy a dotekem mintu. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté a vyvážené, v těle poměrně plné, se stále citelnými taniny a delší perzistencí. Ano, je to „stařeček“, ale v super stavu. Měl jsem tu čest ho pít před deseti dny (lahve byly v Česku dvě) a tvářil se stejně. Moudře a zábavně, že to člověka táhne k dalším setkáním. Bohužel bylo tohle asi poslední. Stálo za to.

Závěr

Degustace velkých vín, super lidi, báječná atmosféra (foto 6) a výtěžek 92.000 Kč ukazují, že spojení příjemného s užitečným má stále svůj význam. Vidět radost a vnitřní uspokojení těch, kteří do aukce vína darovali, nebo je naopak vydražili za částky (násobně) převyšující jejich hodnotu, mě hřeje u srdce. A možnost ochutnat Les Beaux Monts ročníku 1926 taky nepřichází každý den… :-)

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.