13. března 2017

Pinoty noir Mirka Hrabala v proměnách času

Vína Mirka Hrabala řadím k absolutní špičce pomyslného tuzemského žebříčku vín. Několik jeho dříve narozených skvostů už jsem měl tu čest ochutnat. Dát si ale vedle sebe sedm pinotů noir byla báječná výzva a zároveň možnost zjistit, jak vína pracují v čase, jak se na nich projevuje vliv ročníku a jak se vzhledem k použitým hroznům mění jejich styl.

Proč použitým hroznům? Chutnali jsme vína až do roku 1995 (foto 1 a 2) a na toto víno byly všechny hrozny nakoupené. Další ročníky už byly částečně z hroznů z vinic v Mirkově režii a částečně z nakoupených hroznů jiných pěstitelů. Tento poměr se postupem času měnil, v ročníku 2005 byla nakoupených hroznů pouhá čtvrtina. Poslední tři ročníky, které jsme chutnali, už byly z jediné velkopavlovické vinice Išperky (foto 3 – oranžové označení).

Viniční trať Išperky

Vinice Išperky má základ v jilovito-hlinitém podloží, ve vrstvách jí ale probíhají pískové a vápenaté pásy, které odrůdě Pinot Noir svědčí. Zatímco hlína a jíly dávají vínům tělo, písek přidává minerální slanost a eleganci, a vápenec rafinovanost a citrusový podtext.

Vybrané ročníky

Na ročníky jsme měli docela šťastnou ruku, protože většina z vín pochází z let hodnocených jako vynikající (*****). To se týká lahví s označením 2012, 2011, 2005, 2000 a 1999. Ročník 2013 je hodnocen jako dobrý (***) a ročník 1995 jako průměrný (**).

Etikety a korky

Etikety? Tak ty chybí. Zrovna minulý týden jsem se bavil v Bokovce tím, že jsem poprvé v životě chutnal Mirkovo víno s etiketou. :-) Etiketa (pro mě) ale víno nedělá, důležitější je obsah lahve…

A korky? Úplně obyčejné (foto 4). Až se člověk diví, jak pod nimi ta vína mohou vydržet přes 20 let. No, ve skutečnosti jsem měl u Mirka pod podobným korkem i Sauvignon blanc 1973. A to je 44 let! Hmm.

Degustace

Všechna vína jsme otevřeli v poledne, degustace začínala v půl 7, chutnali jsme ve dvou kolech. Degustováno ve sklenicích Riedel Vinum Pinot Noir.

Pinot Noir 2013
Vůně je středně intenzívní i plná, postavená na červených plodech (třešně), s dotekem bylinek a dřeva. Chuť navazuje, přidává se kořenitost. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a vyvážené, má střední až plnější taniny, střední až plnější tělo a delší perzistenci. Lehčí styl, zatím hodně syrové, potřebuje čas na vyzrávání.

Pinot Noir 2012
Na tohle jsem se těšil moc. Už jsem jej párkrát měl a byl hodně nadšený. Těšení bohužel utnulo TCA. Korková vada umí potěšit…

Pinot Noir 2011
Vůně je intenzívnější a plnější, srovnaná, ovocná (směs červených a tmavých plodů – třešně, višně, ostružiny), s citelnou kořenitostí, dotekem sudu a postupně se zvýrazňující kávovinou. Chuť navazuje, přidává se peckovina. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, má střední až vyšší vyzrálé taniny, plnější tělo, lehce vystupující alkohol a delší až dlouhou perzistenci. Působí na mě docela rustikálně, jakoby v něm bylo tak 10 % vavřince. Ověřoval jsem, není. V každém případě je stylově drsnější, jakoby z jižnějších zemí a s větším podílem sudu.

Pinot Noir 2005
Vůně je intenzívní, plnější a skvěle vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, citrusová linka), s dotekem sudu a čajovými podtóny. Chuť navazuje, přidává se kořenitost. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, harmonické a elegantní, v těle plnější, s delší až dlouhou perzistencí. Tento ročník jsem pil od Mirka poprvé a smekám. Vynikající víno. Projevem trochu Vosne-Romanée styl, ale zemitější. Baví mě moc.

Pinot Noir 2000
Vůně je poměrně intenzívní a plnější, bohužel ne úplně čistá (těkavky, fermeže, dotek octa, …), ovocná (černé třešně, višně), s jemným sudem a kořenitostí. Chuť navazuje, přidává se hořčinka. Víno ale není v pořádku. Těkavky, syrovátkové tóny… Je dobře postavené, šťavnaté, má střední tělo a delší perzistenci s kořenitostí v závěru. Stavba dobrá, projev bohužel nečistý. Píšu si jako problém lahve a snad se někdy dostanu k ochutnání jiné...

Pinot Noir 1999
Vůně je elegantní, srovnaná, intenzívní a plnější, minerálně-ovocná (třešně, višně, náznak grepů), jemná kořenitost, citelná zemitost a dotek sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a harmonické, má plnější hladké vyzrálé ovocné taniny, plnějí tělo a delší až dlouhou perzistenci s ovocně-zemitým závěrem. Velký ročník, velké víno. Parádní kousek, stylově do Chambolle-Musigny, teda bez té zemitosti a kořenitosti. Super víno.

Pinot Noir 1995
Vůně je plnější, poměrně intenzívní, vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, višně, grepová a limetková kůra, postupně dokonce černý rybíz), kořenitost, bylinky, čaje. Chuť navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, působí rustikálněji (podobně jako 2011), má plnější tělo, a delší až dlouhou perzistenci. Krásné víno a zároveň demonstrace toho, že když se to umí, má i na Moravě smysl víno archivovat delší čas. Proč? Protože odměna za čekání je nádherná…

Závěr

Špičková degustace s trochou zklamání nad korkem v 2012 a rozjetou 2000, a velkým nadšením z 1999 a hlavně 2005, kterou subjektivně stavím na první místo. Měl jsem v plánu najít propojení ve stylech jednotlivých ročníků, ale vzhledem k nakupovaným hroznům (netuším, odkud všude pocházejí) a s tím souvisejícím geologickým členěním na viničních tratích, by to postrádalo smysl.

A tak aspoň pocitově… Stylově mi k sobě jdou 2013 (horší ročník, oproti dalším dvěma ne úplně dozrálé taniny, schází i trocha „svalů“), 2005 a 1999. Všechny tři v sobě mají jistou stylovou podobnost s burgundskými pinoty. A myslím, že 2012 by sem patřila také.

Jistou spojitost vidím také v syrovosti mezi 2011 (byť působí moderněji a vybuzeněji) a 1995. Ta se mi líbí moc. A pak je tu 2000, kterou zatím zařadit neumím. Ale třeba se to brzy změní…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.