1. března 2017

Vína z Gevrey-Chambertin a Beaune v Alifea

Přehlídka tří ročníků Beaune „Cent Vignes“ 1er Cru, srovnání této polohy s dalším 1er Cru „Clos du Roy“ v ročníku 2012. K tomu další ročníkové porovnání vilážek z Gevrey-Chambertin od dvou vinařů, srovnání stylů dvou vinařství na 1er Cru „Les Corbeaux“ a pohled na dvě vinice (Clos du Fonteney a Petite Chapelle) Bruna Claire v ročníku 2008. Prostě zábavný večítek!

Mám rád, když mají degustace myšlenku a umožní návštěvníkům poznat rozdíly ve stylech vín z různých poloh, ročníků nebo vinařských přístupů. V Alifea na to hodně dbají a jejich degustace patří k mým oblíbeným. Nejinak tomu bylo i na poslední degustaci burgundských Pinot Noir z apelací Beaune a Gevrey-Chambertin.

Beaune

Martin Bílý z Alifea Wine představil na degustaci čtyři vína od vinařství Daudet-Naudin. To má 12 ha svých vinic, zároveň ale pracuje i jako negociant, který pro svá vína nakupuje hrozny jiných vybraných pěstitelů. Obě polohy, které jsme mohli ochutnat, tedy Cent-Vignes i Clos du Roy, vlastní, a vedle Clos des Mouches, Les Féves, Les Grèves a Les Bressandes patří v Beaune k těm nejlepším.

Doudet-Naudin, Beaune 1er Cru „Cent Vignes“, 2014 (foto 2a)
Zpočátku vysoká aromatika, ovocné (kompotové třešně a jahody), lehce minerální s příjemným sudem. Ovocnost se ale poměrně rychle vytrácí. Chuť navazuje, je ale o dost méně ovocná (do syrových třešní), a jde do peckoviny až hořčiny. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, má vyšší, ne úplně dozrálé taniny, střední tělo a střední perzistenci. Jako všechna vína bylo otevřeno cca 10 hodin dopředu (neodlito) a nestačilo mu to. Ve druhém kole působilo ovocněji a kompaktněji, přesto zůstalo za očekáváním.

Doudet-Naudin, Beaune 1er Cru „Cent Vignes“, 2013 (foto 2b)
V projevu velmi podobné předešlému, s nižší intenzitou vůně, profilově do třešní a malin, s dotekem mléčného karamelu ve vůni. Chuť navazuje, víno je vyváženější, dobře postavené, šťavnaté, má vyšší (rovněž ne úplně dozrálé) taniny, střední tělo a střední perzistenci. Komplikovaný ročník 2013 se na víně podepsal, přesto se mi aktuálně jeví jako zábavnější než 2014.

Doudet-Naudin, Beaune 1er Cru „Cent Vignes“, 2012 (foto 3a)
Od vůně poměrně intenzívní, srovnané a lehce nazrálé, minerálně-ovocné (třešně, jemná citrusová linka), s náznakem bylinek a výborně použitým sudem. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, má citelné vyzrálé ovocné taniny, střední až plnější tělo a delší perzistenci. Nejzajímavější a nejvyzrálejší víno z první trojice. Všechna tři působí poměrně striktně a maskulinně.

Doudet-Naudin, Beaune 1er Cru „Clos du Roy“, 2012 (foto 3b)
Od vůně vyvážené, intenzívní, s vyšší aromatikou oproti “Cent Vignes”, minerálně-ovocné (třešně, jemná citrusová linka), s příjemným sudem a jistou ženskou elegancí. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a harmonické, má vyzrálé ovocné taniny, střední tělo a delší perzistenci. Ve srovnání s “Cent Vignes 2012” působí feminněji, asi jako Volnay oproti Pommard. Z první čtveřice mě baví nejvíc.

Gevrey-Chambertin

Vína z oblasti Beaune jsou jistě zajímavá, přesto nedosahují věhlasu a obliby těch z Gevrey-Chambertin. Místní terroir jim totiž dává podstatně vyšší mineralitu, sílu, eleganci a komplexnost. Patrné to bylo hned od prvních dvou Village vín, u 1er Cru „Les Corbeaux“ sousedící s Grand Cru Mazis-Chambertin nemluvě. Srovnání rozpačitějšího a na další trať vyzrávání směřujícího ročníku 2008 už dnes z důvodu vyprodání na mnoha degustacích nezažijeme.

Lucien Boillot, Gevrey-Chambertin AOC „Les Evocelles“, 2012 (foto 4a)
Ve vůni intenzívní, vyvážené a srovnané, minerálně-ovocné (třešně, jemná grepová linka), dotek mintu a sudu. Chuť navazuje. Víno je velmi dobře strukturované, šťavnaté a vyvážené, má citelné vyzrálé ovocné taniny, plnější tělo a delší perzistenci. Krásný příklad parcelového Gevrey, jež je spíše elegantnější než svalnaté.

Taupenot-Merme, Gevrey-Chambertin AOC, 2012 (foto 4b)
Od vůně intenzívní a výrazně plnější než předešlé, minerálně-ovocné (třešně, jahody, citrusová linka), krásný sud. Chuť navazuje na vůni, přidávají se jemné čajové tóny. Víno je velmi dobře strukturované, šťavnaté, má citelné vyzrálé ovocné taniny, plnější tělo a dlouhou perzistenci. Parádní vilážovka s propracovaným tělem.

Lucien Boillot, Gevrey-Chambertin 1er Cru „Les Corbeaux“, 2012 (foto 5a)
Vůně je tlumená, středně plná, ovocná (červené plody, citrusová linka) s jemnou mineralitou a tóny slunečnicových semínek a čaje. Chuť navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, s vyššími vyzrálými taniny, středním tělem a střední až delší perzistencí. Má potlačenou ovocnou složku a působí nepřipraveně, pravděpodobně otevřeno ve špatný čas. Parametry má slušné, dnes je ale spící.

Bruno Clavelier, Gevrey-Chambertin 1er Cru „Les Corbeaux“, 2012 (foto 5b)
Nejen aromaticky absolutní protiklad. Ve vůni plné, intenzívní, plnější a vyvážené, minerálně-ovocné (třešně, grepová linka), se skvěle použitým sudem a nepřehlédnutelnou elegancí. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, vynikající texturu, je šťavnaté, harmonické a komplexní, s citelnými vyzrálými ovocnými taniny, plnějším tělem a dlouhou perzistencí. Pro mě nejlepší víno na degustaci. Clavelier nemá žádné Grand Cru, a možná i proto svá 1er Cru vína prodává za tak vysoké ceny. Na druhou stranu… kvalita je u něj neoddiskutovatelný argument.

Bruno Clair, Gevrey-Chambertin 1er Cru „Clos du Fonteney“ Monopole, 2008 (foto 6a)
Vůně je poměrně plná a vyvážená, ne tolik výrazná, minerálně-ovocná (třešně, grepová kůra). Chuť navazuje, a jde více do grepů než do červených plodů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, má citelné, trochu drsnější taniny, střední tělo a delší perzistenci. Kvůli ročníku působí trochu drsněji, ale dokud neuvidíte cenovku, pořád vás bude bavit.

Bruno Clair, Gevrey-Chambertin 1er Cru „Petite Chapelle“, 2008 (foto 6b)
Od vůně intenzívní, poměrně plná a srovnaná, minerálně-ovcocná (třešně, citrusová linka), začínající čajové tóny. Chuť navazuje; s výraznými grepy. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a harmonické, s vyššími taniny, mírně plnějším tělem a delší až dlouhou perzistencí. Pro mě druhé nejlepší víno na degustaci, potřebuje svůj čas ke zrání.

Závěr

Moc hezké představení… Z vín z Beaune bych sáhnul po Clos du Roy, aktuálně v akci těsně pod tisícovku. Hodně mě baví Gevrey-Chambertin od Taupenot-Merme (v akci asi za 12 stovek), který pro mě za vynaložené peníze poskytuje nejvíc zábavy. Poslední tři vína jsou vyprodaná, vyhrálo by nejdražší (27 stovek!) Les Corbeaux od Claveliera. Ikdyž, popravdě, za ty peníze bych si osobně užil i jinde.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.