19. prosince 2016

Vinařství Fabig: Dva nové sauvignony blanc 2015

Když jsem poprvé ochutnal Romanova vína, jeho sauvignon blanc mě zaujal ze všech jeho vín nejvíce. Říkal jsem si „tady je dost potenciálu minimálně na vymanění se z šedi moravského průměru“. Rok se s rokem (dvěma) sešel a já se těšil na vína z ročníku 2015, jimž byla dopřána spousta tepla a slunce, která ale zároveň mohla skončit „přehřátá a bez kyselin“…

Roman poprvé nevyrobil sauvignon jeden, ale hned dva (foto 1). První jako cuvée z různých poloh, druhý jako parcelovku z vinice jedné, Na Výsluní. Je mezi nimi rozdíl (kromě ceny a etikety) a jsou krokem vpřed v nastoleném trendu?

Fabig, Sauvignon blanc, 2015 (foto 2)
Vůně je šťavnatá, středně plná i intenzívní, vyvážená, ovocná (žluté plody, angrešt), s bílými květy a jemnou mineralitou na pozadí. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté a harmonické, v těle plnější až plné, má delší až dlouhou perzistenci.

Víno působí velmi elegantně, aromatika je díky skvěle vyzrálým hroznům trochu nižší (než je u nás u sauvignonu obvyklé) a vínu to vzhledem k jeho plnosti hodně prospívá. Zároveň má výbornou kyselinku, která dává záruku, že si člověk víno užije a že nějakou tu sezónu (až pět) vydrží. Hodně se mi líbí jeho rozsah využití v gastronomii. Nejvíc mě ale oslovuje svou texturou, která je na Moravě nevídaná. Cena na vinařství je 295 Kč.

Fabig, Sauvignon blanc „Na Výsluní“, 2015 (foto 3)
Vůně je šťavnatá, středně plná i intenzívní, jen trochu jemnější a možná jistým způsobem elegantnější než předchozí, ovocná (tropické plody – bílý a žlutý meloun, bílé broskve, citrusová linka), s tóny citrónové trávy a jemnou mineralitou. Chuť navazuje, jen jde více do citrusů. Víno je velmi dobře strukturované, úžasně šťavnaté a harmonické, v těle plnější až plné, a má dlouhou perzistenci.

Sauvignon z parcelovky „Na výsluní“ působí trochu striktněji než předchozí a moc mu to sluší. Má o něco nižší zbytkový cukr, což mu maličko bere „na hmotě“, ale dává mu ještě větší serióznost, a pravděpodobně taky o něco málo větší potenciál zrání. Jako… klobou dolů. Cena na vinařství je 325 Kč.

Závěr

Odpověď na otázky v úvodu je kladná. Obě vína mají podobný rukopis, přesto jsou jiná. A Roman je zvládl výborně. Pokud jste zatím neměli štěstí ochutnat, doporučuji je neminout!

Jeho vína sleduju od roku 2013 a zpočátku jsem měl pocit, že hledá tu svou parketu. Jak vyjádřit v rámci odrůdy a terroir sám sebe a nepodlehnout okolí a „moravské tradici“. No, oba sauvignony z roku 2015 ukazují, že Roman svou cestu nachází. A jsem moc rád, že je to navzdory většině moravské produkce cesta nekompromisní kvality.

Těším se na vína z ročníku 2016, která podle zpráv z vinařství mohou přinést ještě zajímavější překvapení…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.