Quinta Vale d´Aldeia: Vína z břidlice

Červená portugalská vína jsou běžně ovocná, plná až extraktivní, mají vysoký alkohol a citelný vliv sudu. Při návštěvě prvního ročníku Wine Prague jsem ale na doporučení kamaráda navštívil a ochutnal vína z vinařství Quinta Vale d´Aldeia. Ne že by na ně předchozí popis nepasoval, ale mají jeden rozměr navíc: citrusovou linku danou břidlicovým podložím.

Tahle „malá zvláštnost“ ve složení půdy nadělá tolik elegance a vyváženosti, že mě projev vín velmi příjemně překvapil. A tak jsem se jim rozhodl věnovat tento článek.

Vinařství Quinta Vale d´Aldeia se nachází v severní části v údolí řeky Douro, v oblasti Meda, což je jeden z nejstarších regionů v Portugalsku, a je označován jako oblast s velkým potenciálem. Bylo založeno v roce 2000, vinice vysázeny o cca 4 roky později. Rozkládá se na 110 ha půdy, z nichž 80 ha tvoří vinice (380 až 600 metrů nad mořem) a 30 ha olivové háje.

Ve vyšší nadmořské výšce pěstují bílé odrůdy jako Viosinho, Rabigato, Gouveio, Alvarinho a Verdelho da Madeira, níže pak kvůli lepšímu vyzrávání modré: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinto Cao, Tinta Amarela a Sousão, ze kterých jsou připravována červená cuvée.

Hrozny sklízejí ručně v optimální zralosti, odstopkují, citlivě lisují a nechávají kvasit v nerezu (tanky, lagares). Po malolaktické fermentaci zrají vína ve 400 litrových francouzských sudech, u něktrých vín pouze částečně (zbytek v nerezu). Za vinifikaci odpovídá hlavní enolog José Eduardo Conceição (foto 1).

Z vinařství jsem ochutnal pouze tři červená cuvée.

Cuvée Xaĭno Selection, DOC, 2012

je cuvée z pěti odrůd: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Sousão a Tinta Amarela. Vůně je svěží, moderní, elegantní a hladká, primárně ovocná (tmavé plody do ostružin, višní a peckoviny, jemná citrusová linka), s tóny vanilky a sudu, působí jako směsice stylů nového a starého světa. Chuť navazuje (tmavé plody, peckovina, sud). Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté a poměrně plné, až na vyšší alkohol srovnané, má citelné hladké ovocné taniny, delší až dlouhou perzistenci a potenciál dalšího zrání. Osobně bych ho pil spíše jako doprovod k červeným masům, ideálně steaku. Za 350 korun potěší hlavně milovníky plnějších, „teplejších“ vín (foto 2).

Look’s, Grande Reserva, DOC, 2011

je cuvée ze čtyř odrůd: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz a Sousão. Ve vůni velmi plné, intenzivní a vyvážené, minerálně-ovocné (ostružiny, višně, grepová linka, limety), s tóny bílých květů (černý bez), koření (pepř), vanilky a sušeného mléka. Chuť dokonale navazuje na vůni. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je hodně šťavnaté, plné, ale zároveň elegantní, až na vyšší alkohol vyvážené, má citelné hladké ovocné taniny a dlouhou perzistenci a potenciál dalšího zrání. Báječně se hodí do kombinace s červeným masem, ale dá se u něj i jen tak filozofovat. Za 530 korun hodně zábavná varianta k vínům z Bordeaux (foto 3).

Quinta, Grande Reserva, DOC, 2011

je cuvée z pěti odrůd: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Sousão a Tinta Amarela. Ve vůni plné, noblesní, šťavnaté, vyvážené a komplexní, doslova podmanivé, minerálně-ovocné (višně až do marmeládových tónů, ostružiny, grepová linka), s vanilkovým nádechem. Chuť dokonale navazuje na vůni. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je hodně šťavnaté, přes svou mladost skvěle pitelné, v těle plnější, v projevu elegantní, s hladkými vyzrálými ovocnými taniny, dlouhou perzistencí a delším potenciálem zrání. Moderní, dokonale učesané a chuťově skvěle vyladěné víno. Cenově je trochu výše (865 korun), ale zahraje za každou korunu. Skvělá volba pro romantický večer ve dvou (foto 4).

Závěr

Červená vína vinařství Quinta Vale d´Aldeia mě na první pohled zaujala ambaláží svých lahví. Moderní, zajímavá, prostě přitahuje pozornost, a skvěle se hodí i jako dárek. Hlavně poslední lahev (Quinta) je hodně masivní a těžká.

Vína samotná oplývají šťavnatostí, elegancí, komplexností a strukturou. Hodně mě baví spojení tmavých plodů s citrusy, podpořené mineralitou a u jednotlivých vín dalšími tóny. Všechna tři degustovaná vína mají potenciál zrání, takže bude zajímavé je sledovat v dalších fázích jejich vývoje.

A taky mě z tohoto vinařství začínají přitahovat vína bílá.

Autor článku: PLI