3. června 2015

Savennières: (Ne)známá perla z Anjou

Savennières leží v regoinu Anjou na řece Loiře a je jednou z jejich nejprestižnějších apelací. V Česku obecně příliš známá není a myslím, že neprávem. Pěstují zde odrůdu Chenin blanc, která bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co může příroda v oblasti vín nabídnout. Dává totiž aromatická vína v široké škále cukernatosti, s vysokou kyselinkou a potenciálem dlouhověkosti.

V napoleonských dobách se v Savennières produkovala převážně vína sladká, dnes je naprostá většina vín suchých. Těží nejen z vlastností odrůdy Chenin blanc, jako aromatičnost, koncentrace, vysoká kyselina nebo dlouhověkost, ale také z jihovýchodně orientovaných vinic, poměrně nízké hektarové výnostnosti a hodně minerálního podloží tvořeného břidlicí a pískovcem.

Nejlepší vína dosahují svého vrcholu až po několika desítkách let, zato v mládí jsou přísná a nepřístupná. Vyskoká kyselina a výrazný minerální charakter mohou u mladých vín do cca sedmi let věku připomínat mladá Chablis.

Pod Savennières spadají dvě subapleace. První z nich je Coulée de Serrant, která patří pouze jednomu majiteli, Nicolasi Jolymu. Má rozlohu pouhých 7 ha a je obhospodařována plně biodynamicky. Vína Nicolase Jolyho jsou poměrně složitá a z osobní zkušenosti musím říct, že se vyplatí počkat alespoň 20 let, než dosáhnou stavu hodného užívání si.

Druhou subapelací je La Roche aux Moines. Její rozloha je 33 ha, panují zde chladnější podmínky a je tu velmi specifické skalnaté podloží. Samotní vinaři nám povídali historku o spadlém meteoritu, který svým pádem vytvořil „brázdu ve skále“ a doslova spálil okolní skály. Ať už to pravda je nebo není, vína odsud jsou vynikající a i na cenách je znát, jak moc si je zde cení. Oproti klasickým Savennières jsou i více než dvojnásobné.

Na degustaci v Royal Wine Clubu jsme ochutnali tato vína:

Domaine FL, Savennières „La Croix Picot“, AOC, 2012 je od vůně šťavnaté, plné, minerálně-ovocné (žluté plody, meruňky, žlutý meloun, náznak citrusů), velmi dobře postavené, srovnané, hodně mladé, s delším potenciálem zrání a delší až dlouhou perzistencí s ovocně-slaným závěrem. Za cenu kolem čtyř stovek parádní představení.

Domaine FL, Savennières „Chamboureau“, AOC, 2012 je intenzivnější, plné, minerálně-ovocné (tropické a žluté plody, lehce do citrusů), s dotekem medu a citelnějším sudem. Má pevnou a přesnou strukturu, je hodně šťavnaté (s výraznou kyselinkou), přes svou mladost a syrovost srovnané, má dlouhou perzistenci a velký potenciál zrání. Stejně jako všechna vína z dílny Domaine FL vlastní AB certifikaci. Úžasné víno, které bude ozdobou každé vinotéky. Tady jsme s cenou trochu výše, pět až šest stovek. Stojí za každou korunu.

Domaine FL, Savennières „Chamboureau“, AOC, 2010 je projevem velmi podobné předešlému, ročník 2010 mu ale přidává na eleganci a citrusové striktnosti. Má pevnou a přesnou strukturu, plnost, je harmonické a má dlouhou perzistenci s ovocně-slanou dochutí s tóny květinového medu. Cena stejná jako u 2012, ale delší potenciál zrání. Osobně bych mu dal před 2012 přednost, ale báječné jsou obě.

Château de Varennes, Savennières, AOC, 2012 má oproti Domaine FL odlišný styl. Je šťavnaté, plnější, minerálně-ovocné, ale spíše do citrusů a grepové kůry, se štychem medu; striktností připomíná mladé Chablis. Má pevnou a přesnou strukturu, v průběhu je přímější, srovnané, s delší až dlouhou perzistencí s medově-slanou dochutí a delším potenciálem zrání. Výborná volba pro milovníky striktnějších vín, vyžaduje čas na získání komplexnosti. Cena kolem pěti stovek je férová.

Château de Varennes, Savennières, AOC, 2010 je projevem podobná 2012, k citrusům se přidávají žluté plody, ve vůni květinový med a slaměnky. Má pevnou a přesnou strukturu, je hodně šťavnaté, v těle plnější, srovnané, s delší až dlouhou perzistencí a potenciálem zrání. Stejná cena jako 2012, subjektivně dávám hlas 2010.

Domaine FL, Savennières Roche aux Moines, AOC, 2010 je přes počáteční zavřenost o třídu výše. Plné, intenzívní, elegantní a vyvážené minerálně-ovocné víno (citrusy, žluté plody) s dotekem mintu, medu a čajovými tóny. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, v těle hodně plné, přesto noblesní, přes svou mladost harmonické, s velmi dlouhou perzistencí a obrovským potenciálem zrání. Nakoupit, nesahat aspoň deset let. Jasný vítěz degustace. Cena? Skoro 1100. Jenže tolik dnes stojí apelační Meursault. Tak si vyberte. :-)

Château de Chamboureau, Savennières Roche aux Moines „Le Rigourd“, AOC, 1989 je příkladem nazrálého vína z Roche aux Moines, které na degustaci přinesl ze svého sklepa jeden z hostů. Od vůně plné, intenzivní, komplexně nazrálé, minerálně-ovocné (marmeláda z meruněk a manga, hruškové chutney, kandované meruňky a citrusová kůra), dotek medu. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, velmi plné, komplexní, dokonale harmonické, s dlouhou perzistencí. Víno na vrcholu, na kterém ještě pár let vydrží. Přesně proto se na tato vína vyplatí počkat.

Závěr

Vína ze Savennières patří k mým hodně oblíbeným a odrůda Chenin blanc do trojlístku nejoblíbenějších bílých spolu s Ryzlinkem a Chardonnay. Jako mladá působí poměrně striktně, což je ale také případ Ryzlinku a Chardonnay, které na žebříčku obecné oblíbenosti obsazují první dvě místa. Pokud si člověk počká a nechá víno na lahvi dozrát, může se dotknout „bílého nebe“. Přeju vám, abyste je okusili i vy.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.