Schloss Volrads: Historie, tradice a… Riesling

Počátek historie vinařství Schloss Vollrads se datuje k roku 1684 a je spojena s rodinou von Greiffenchlau. Věž, která je jeho symbolem, byla postavena dokonce již v roce 1330. Poslední masívní rekonstrukce zde proběhla v letech 1907 a 1908. Dnes je hlavní důraz kladen na kvalitu vín. Vše začíná již ve vinicích, opečovávaných ručně. Jedinou pěstovanou odrůdou je tu Riesling.

Schloss Vollrads sídlí v německém Rheingau kousek od Rýna a hospodaří na cca 80 ha. Společným znakem jejich vín je typická mineralita, pocházející z podloží, jež je kombinací spraše, štěrku, břidlice a křemence. Sklizeň probíhá v několika fázích, aby sbírány byly pouze hrozny v optimální zralosti.

Velkou výhodu má vinařství v poloze vinic, které v podstatě obklopují zámek. Vzdálenost pro převoz hroznů do sklepa je poměrně krátká, což usnadňuje proces jejich zpracování.

Na degustaci dovozce Riesling & Co. jsme ochutnali vína různých kategorií z aktuálně nabízeného ročníku i pár příkladů nazrálejších kousků.

Suchá vína

Sommer Riesling Qualitätswein trocken 2012 je, jak už název napovídá, svěží nekomplikované přímé (letní) víno. Je minerálně-ovocné, postavené na citrusech, s dotekem bílých květů ve vůni a grepovou hořčinkou v chuti. Dobře postavené, šťavnaté, se středním tělem i perzistencí. Nepřemýšlet, pít.

Vollratz 1573 QbA trocken 2012 je údajně připraveno klasickým stylem používaným v první polovině 20. století. Svěží, dobře postavené, středně plné, minerálně-ovocné (citrusy, zelené jablko, náznak bylinek), srovnané, se střední až delší perzistenci. Dá se vychutnat hned, za rok bude kompaktnější.

Riesling QbA trocken 2012 je od vůně plnější než předešlé, opět minerálně-ovocné (citrusy, broskve) s tóny slaměnek. Dobře postavené, šťavnaté, mladé a srovnané víno s delší perzistencí. Ideální do gastronomie jako společník pokrmů z ryb.

Riesling Kabinett trocken 2012 je víno šťavnaté, plnější, minerálně-ovocné (citrusy, bílý grep). Dobře postavené, zatím syrovější, srovnané, s potenciálem zrání a delší až dlouhou perzistencí. Teď je škoda ho pít, za rok, či spíše dva, bude lepší.

Polosuchá vína

Riesling QbA feinherb 2012 je od vůně šťavnaté, plnější a nasládlé, minerálně-ovocné (citrusy, náznak žlutých plodů, bylinky, hroznový cukr, jablka). Víno je dobře postavené, harmonické a má delší perzistenci. Pít se dá v podstatě hned, za rok či dva bude lepší.

Riesling Kabinett feinherb 2011 je šťavnaté, plnější, nasládlé, harmonické víno s ovocným profilem žlutých a tropických plodů: žlutý meloun, ananas, citelnou mineralitou a náznakem medu. Je velmi dobře postavené, s potenciálem zrání a delší perzistencí. Zapomněl bych ho tak na dva roky ve sklepě.

Riesling Edition 2009 je plné, šťavnaté, srovnané a homogenní, minerálně-ovocné (mučenka, citrusy, mandarinky) s tóny bylin, koření a jemnou grepovou hořčinkou v chuti. Je velmi dobře postavené, poměrně tělnaté, s delší až dlouhou perzistencí. Pít se dá v podstatě hned, ale bude se zlepšovat. Ideální společník k asijské kuchyni, napadá mě spojení s červeným kari a kokosovým mlékem.

Erstes a Grosses Gewächs

Riesling Erstes Gewächs 2005 je vínem, které se v roce 2010 stalo šampiónem degustace časopisu VínoRevue. Tato lahev byla nakonec překvapením spíše negativním. Víno je stále pěkné, hodně vyzrálé, s tóny rozinek, medu, sušených kandovaných meruněk a citrusových kůr. Objevuje se u něj ale oxidativnost, která by v takto „mladém“ víně být neměla. Dobře pitelné, ale již na sestupu. Zajímalo by mě, zda je to jen výjimka této lahve. Byla bohužel poslední, kterou měl dovozce k dispozici.

Riesling Grosses Gewächs 2012 je naopak víno šťavnaté a syrové, plnější, minerálně-ovocné (citrusy, červená jablka), velmi dobře postavené, poměrně srovnané, s lehkou hořčinkou jablečných jader, delší až dlouhou perzistencí a potenciálem zrání. Zapomenout ve sklepě tak na dva tři roky…

Sladká vína

Riesling Spätlese 2010 je plné, sladké, lehce nazrálé víno s profilem rozinek, medu, sušených a kandovaných tropických plodů a jemnou mineralitou. Je velmi dobře postavené, šťavnaté, v těle plnější, harmonické a má delší až dlouhou perzistenci. S jeho vypitím není třeba spěchat, ikdyž je pěkné už teď. Zábavný společník k pálivé asijské kuchyni.

Závěr

Vína ze Schloss Vollrads jsou svým projevem pro region Rheingau typická. Jsou čistá a přirozená, milovníky německých ryzlinků vyhledávaná. Mě z této degustace nejvíce zaujaly Riesling Edition 2009 a Riesling Spätlese 2010. Každé je úplně jiné, ale spojuje je jedna vlastnost, kterou u vín hodnotím hodně vysoko. Harmonie.

Autor článku: PLI