30. července 2014

Savennières: Když dva zápasí, třetí se směje?

Oblast Savennières, rozprostírající se na pravém břehu řeky Loiry v regionu Anjou-Saumur ve Francii, je známá jako domov odrůdy Chenin blanc. Ta je, vzhledem ke své nižší rozšířenosti (oproti Chardonnay a Rieslingu), tak trochu v jejich stínu. Nutno ale dodat, že co se týče kvality a také schopnosti dlouhodobě nazrávat, si s těmito odrůdami v ničem nezadá.

V Savennières jsou pouze tři AOC (Appellation d'origine contrôlée) regiony. Většina vinic je známá jako Savennières, další dvě jsou jejími enklávami. Jedná se o Roche aux Moines a Coulée de Serrant. Na místních vinicích se pěstují hrozny Chenin Blanc a vína, která se z nich připravují, jsou až na malé výjimky suchá (od roku 1996 je místní apelační zákon rozšířen o deklaraci obsahu zbytkového cukru). Celá oblast se rozprostírá na třech kopcích s břidlicovým podložím, dodávajícím vínům výraznou mineralitu.

Stylově jsou místní vína tělnatější a koncentrovaná, vzhledem k chladnějšímu klimatu a charakteristice odrůdy mají vyšší kyselinku a tím i tendenci k delšímu nazrávání. To v praxi znamená, že základní vína je ideální pít ve věku cca pěti let, ta špičková pak až po desátém výročí nalahvování. Pít je mladší než desetiletá, znamená ochudit se o více než polovinu vjemů, které jsou schopna nabídnout v lahvové zralosti.

Vína ze sedmihektarové polohy Coulée de Serrant, kterou monopolně a hlavně biodynamicky obhospodařuje Nicolas Joly, patří k absolutní špičce bílých vín na světě. Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že aktuálně jsou ve špičkové kondici jeho modely z přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Jak se prezentuje úplně základní Savennières?

Jako představitele základního vína z této oblasti jsme vybrali víno z Domaine du Petit Métris, Savennières „Clos de la Marche“ v ročníku 2010. Jedná se o víno s cenovkou kolem 6 € na vinařství. Vůně je šťavnatá, minerálně-ovocná (zpočátku rynglový kompot, postupně přechází do citrónů), zakysaná smetana a dotek medu. Chuť kopíruje vůni, přidávají se bylinky a slanost. Víno je dobře postavené, šťavnaté, v těle plnější, až na mírně vyšší alkohol srovnané, poměrně přímé a má delší perzistenci. Je aktuálně v ideální kondici na pití, kterou další rok či dva udrží, zlepšovat se ale již nebude. Jak rád bych víno podobných kvalit, přirozené a zábavné, kupoval z moravských vinic. Tedy se stejnou cenovkou…

Střední třída (Nicolase Jolyho)

Nicolas Joly je hodně zajímavý pán. Na vizitku si jako „Job title“ napsal „Asistent přírody“. A nutno říct, že právě jemu to věřím. Tentokrát jsme ochutnali jeho Les Vieux Clos, 2006 z Chateau de la Roche-Aux-Moines. Ve vůni je plné, intenzívní, srovnané a komplexní, oxidativní a nazrálé, minerální, s ovocným podtónem strouhaných jablek, s čerstvě upečeným štrúdlem (máslo, skořice, rozinky) a tóny medu. Chuť navazuje na vůni (jablečný mošt, bylinky, máslo, rozinky, med, mineralita, přidává se zajímavý tón lesních malin). Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, v těle plnější až plné, harmonické a komplexní, s dlouhou perzistencí. Není to víno prvoplánově přístupné davu, ale vinní nadšenci si s ním opravdu užijí.

Závěr

V nekonečném souboji o prvenství mezi odrůdami Riesling a Chardonnay se ostatní odrůdy dostávají tak trochu na vedlejší kolej. Společnost je zvyklá brát pouze vítěze. S tímto se neztotožňuji. Na světě má každý své místo i svůj důvod. Je to podobné jako na letošní Tour de France. Jeden vítěz a smečka poražených. A jen pár lidí, kteří tuší, dokážou docenit neskutečný výkon Lea Königa a jeho sedmé místo. A kdo ví, třeba za rok či dva bude stát na bedně. Stejně jako je možné, že těch „pár“ vín ze Savennières oblaží smysly některým z nás…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.