25. července 2014

Páteční okénko: Restaurace Maitrea (Praha)

Restaurace Maitrea je součástí Domu osobního rozvoje a její název představuje Buddhu, bódhisattvu (toho, jenž na své cestě slouží ostatním). Celý interiér je ve stylu feng shui. Rozkládá se ve dvou patrech a nabízí 90 míst k sezení. Kuchyně je čistě vegetariánská. Samotní provozovatelé o ní říkají: „Baví nás vařít jídla bez masa tak, aby si na nich pochutnali i nevegetariáni...“.

Prostředí

Restaurace Maitrea se nachází v samém centru Prahy, nedaleko Týnského chrámu, v Týnské uličce. Je hojně navštěvována jak místními vegetariánského jídla chtivými zákazníky, tak turisty. Interiér se nese v duchu feng shui, je útulný, příjemný a vyzařuje z něj klid a pohoda. Část sezení se nachází i v suterénu, celkově restaurace nabízí 90 míst k sezení. I přes tuto kapacitu není jednoduché zde v čase oběda nalézt volné místo.

Obsluha

Neformální, nicméně přijatelně pozorná. V případě potřeby ráda poradí s výběrem vhodného pokrmu. Někdy je bohužel příliš vytížená, takže vás donutí strávit v restauraci více času, než jste plánovali.

Jídlo

Maitrea je vegetariánská restaurace, která se nicméně snaží vyhovět i „masožravcům“ a nabízí případné náhrady ve vegetariánském stylu (např. pikantní guláš, tradiční svíčkovou, mexické burito apod.). Mě spíše zaujaly jejich tradiční pokrmy, které se vyznačují skvělým vychucením a použitými čerstvými bylinkami. Maso jsem zde vůbec nepostrádal.

Víno

Skromný výběr tuzemských vín z řady Monarch a dále poněkud nesourodý a rozmáchlý výběr vín z Rakouska, Chile, Itálie, Francie a Španělska. Zaujal mě Riesling od Markuse Molitora, který skvěle doplňuje tamní pokrmy. Složení vinného lístku napovídá, že tento podnik není založen na jeho konzumaci a snaží se vyhovět širokému publiku „mezinárodním“ složením. Mohl by být sestaven mnohem zajímavěji a to především s ohledem na připravované pokrmy.

Dojem/atmosféra

Podnik dýchá pohodovou atmosférou, ke které přispívá i příjemný a „měkký“ interiér, tlumené barvy, použité přírodní materiály, jakoby se člověk přenesl z centra města do jiného světa. Kvalita obsluhy je nestálá, nicméně málokdy jí chybí pohoda a úsměv.

Ceny (vybraná jídla z aktuálního jídelního lístku)

Obědové menu: 115 Kč
Guacamole s citrusovým krémem a nachos: 75 Kč
Špenátová polévka: 55 Kč
Mexické burito s černými fazolemi a sýrem: 165 Kč
Pikantní guláš s vegetariánskými „masovými kousky“: 155 Kč
Víno - Markus Molitor, Haus Klosterberg Riesling QbA, 2011: 450 Kč

Doporučení

Tuto restauraci mohu doporučit zejména milovníkům vegetariánských pokrmů, nicméně i jako příjemnou alternativu pro všechny ostatní. Interiér je oázou klidu a pohody, která se pozitivně odráží v celkovém dojmu.

Hodnocení: ** (ze 4 možných)

Další informace: restaurace-maitrea.cz

Autor článku: JFK

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.