14. července 2014

Vinice Barolo získaly status UNESCO

Vinice v italském Piemontu, na kterých rostou vinné keře odrůdy Nebbiolo, z jejichž hroznů se vyrábí vína Barolo a Barbaresco DOCG, byly zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO.

Vinice ležící v italském Piedmontu, na kterých rostou převážně vinné keře odrůdy Nebbiolo, z jejichž hroznů se vyrábí vína Barolo a Barbaresco, byly zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO.

Koncem června se v Doha, hlavním městě Kataru, sešla komise, která rozhodla o zařazení vinic Piemontu: Langhe, Roero a Monferrato mezi význačné kulturní a přírodní památky. Ochrany a pozornosti se tedy dostane městečku Barolo, dále pak obcím Castiglione Falletto, Grinzane Cavour, La Morra, Monforte d'Alba, Novello a Serralunga d'Alba v Barolo DOCG, stejně jako Barbarescu a Neive v Barbaresco DOCG.

Na seznamu UNESCO je nyní 1007 pamětihodností. Piemontské vinice se zařadily vedle Saint-Emilionu v Bordeaux a společně s gruzínskou tradiční metodou výroby vína reprezentují kulturní dědictví týkající se pěstování a produkce vína.

Italská vláda kandidaturu vinic v Piemontu podpořila konstatováním, že v této oblasti byl objeven pyl révy vinné pocházející již z pátého století před naším letopočtem a během období římského impéria patřily zdejší vinice k nejlepším v celé říši.

Pietro Ratti, prezident místního sdružení Consorzio di Tutela Barolo Barbaresco Alba Langhe e Roero, chápe zařazení vinic do světového dědictví jako projev uznání vinařům, kteří zachovávají tradiční ráz krajiny a respektují zdejší tradice. David Berry Green, obchodník s vínem pocházející z Piemontu, popsal Langhe jako poslední neobjevený klenot mezi vinařskými regiony. Prohlásil také, že to sice bude chtít čas, ale důležité je, že nově nabytý status památky UNESCO by měl piemontské vinaře povzbudit k větší péči o krajinu a životní prostředí, přimět je používat k ochraně vinic ekologicky nezávadné prostředky a především zastavit plošné užívání herbicidů.

Zařazení piemonstských vinic na seznam světového dědictví nahrává vinařským regionům Champagne a Burgundsko, které k zařazení do seznamu UNESCO navrhla francouzská vláda. Rozhodnutí by mělo padnout v příštím roce.

Zdroj: Decanter; Překlad: JDV

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.