Weingut Sohns: S úsměvem jde všechno líp

To, že německému Rheingau vládne odrůda Riesling, ví asi každý. A že je milovníků této odrůdy v Česku požehnaně, se potvrdilo na degustaci Weingut Sohns. V restaurantu Nuance hotelu Rott na Malém náměstí v Praze toho ale bylo k vidění a ochutnání víc. Kromě Rieslingu také Weissburgunder (Rulanda bílá), Spätburgunder (Rulanda modrá) i báječná kuchyně.

Vína rodinného vinařství Sohns, sídlícího v Geisenheimu kousek od asi nejznámější enologické univerzity na světě, přijel na pozvání dovozce Vítka Poppa představit Pascal Sohns (foto 1), zástupce aktuální (čtvrté) rodinné generace vinařů.

Nemůžu si odpustit malou vsuvku, protože mě baví sledovat přístup dovozců k vinařstvím, která zastupují. Jsou takoví, kteří kolem sebe vytvářejí gloriolu luxusu a výjimečnosti, a pak takoví, kteří sice mají zápal pro věc, ale nedaří se jim zařadit dovážená vína do „odpovídající“ kvalitativně-cenové kategorie. Vítek Popp nepatří ani do jedné z těchto skupin. Baví mě jeho entuziazmus a vášeň pro víno. Spojuje touhu užívat si a zároveň své potěšení z vína předává dalším lidem.

Ještě zábavnější je pro mě sledovat, jací jsou lidsky vinaři, jejichž vína dovozci dovážejí. V případě Weingut Sohns se potvrzuje má teorie o vášni a podobnosti. Pascal je totiž zanícený, zábavný a zároveň si na nic nehraje. Je tím, kým chce být. A s takovými lidmi se cítím nejlépe.

Pascal představil vína ze všech kvalitativních řad, která na vinařství produkují:

Excellence Weissburgunder Mönchspfad Trocken, 2014 (foto 2a)
Od vůně svěží, přímé a srovnané, florální (bílé květy) a ovocné (citrusy), s lehkou mineralitou, v chuti se přidává jablečnost. Víno je dobře postavené, trochu volnější ve struktuře, má střední tělo i perzistenci. Přímé, nekomplikované víno, ideální do gastronomie.

Perfection „M“ Weissburgunder Mönchspfad Trocken, 2012 (foto 2b)
Vůně je šťavnatá a srovnaná, intenzívnější než u předešlého vzorku, s bílými květy, bylinkami, citrusy, lehkou mineralitou a dotekem vanilky. Chuť navazuje, přidávají se tóny tropických plodů a citelná slanost. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a totálně suché, vyvážené, s plnějším tělem a delší až dlouhou perzistencí. Velmi hezký a nejen díky umně použitému sudu zajímavý Pinot Blanc.

Elegance Geisenheimer Riesling Trocken, 2014 (foto 3a)
Typický, šťavnatý ryzlink s intenzivnější aromatickou a minerálně-ovocným profilem (citrusy, broskve, jablka). Je velmi dobře postavený, srovnaný, v těle střední až plnější, s delší perzistencí a jemnou, trochu vysušující peckovinou v závěru. Výborný společník do gastronomie nebo „jen tak“.

Excellence Fuchsberg Riesling Trocken, 2014 (foto 4a)
Od vůně svěží, minerálně-ovocné (citrusy), s tóny lipového květu a příjemnou mineralitou. Velmi dobře postavené, šťavnaté a v těle plnější, v projevu striktní, přes svou mladost srovnané, s delší perzistencí. Výborná práce ve složitém ročníku. Víno potřebuje tak rok, než trochu zkompaktní.

Excellence Fuchsberg Riesling Trocken, 2012 (foto 4b)
Ve vůni svěží, nazrálé a srovnané, minerálně-ovocné (do tropických plodů, citrusy), s tóny petroleje. Chuť navazuje. Víno je velmi dobře postavené, v těle plnější, s delší perzistencí a slaně-hořčinkovým závěrem. Stejné víno z lepšího ročníku v počínající fázi nazrávání.

Excellence Lorchhäuser Seligmacher Riesling Trocken, 2014 (foto 5a)
Od vůně šťavnaté a poměrně plné, středně intenzívní, minerálně-ovocné (žluté a tropické plody, citrusy), v chuti se přidávají červená jablka (pravděpodobně vlivem dešťů v období sklizně). Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a srovnané, v průběhu minimalisticky elegantní, báječně vyvážené, s delší až dlouhou perzistencí. Tak tohle mě baví moc…

Perfection Hanna Kläuserweg Riesling, 2014 (foto 5b)
Speciálně připravené víno v limitované edici cca 500 lahví při narození dcery. Intenzívní, poměrně plná a harmonická vůně, minerálně-ovocná (pomeranče, mandarinky, broskve), s citelným štychem mléčného karamelu; vše přecházející i do chuti. Má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, v těle plnější až plné, s dlouhou perzistencí. Raritní, neobvyklý kousek, který mě hodně zaujal.

Elegance Spätburgunder Trocken, 2013 (foto 6a)
Ve vůni svěží, plnější a poměrně intenzívní, lehce nazrálé, ovocné (višně, švestky), s dotekem vanilky, lehkou mineralitou a kořenitostí. Chuť navazuje, jde více do višní. Víno je dobře postavené, šťavnaté, v těle střední až plnější, až na vyšší alkohol srovnané, má hladké ovocné taniny a střední perzistenci. Trošku rozvrkočený Pinot líbivějšího střihu, který potřebuje tak rok, aby absorboval aktuálně vyčnívající alkohol v závěru.

Perfection „M“ Spätburgunder Trocken, 2012 (foto 6b)
Od vůně šťavnaté, plné a intenzívní, na tmavém ovoci postavené víno (ostružiny, višně), s jemnou mineralitou a tóny čaje, bylin a mléčného karamelu. Chuť navazuje, přidává se výrazná vanilka a hlavně chuťová linka citrónového ledového čaje od Aquily. Víno je velmi dobře postavené a srovnané, v těle plnější, s citelnými hladkými taniny a delší perzistencí v hořčinkovém závěru. Technologicky velmi dobře udělaný Pinot, který na mě ale nepůsobil přirozeně.

Spätlese Geisenheimer Kläuserweg Riesling, 2013 (foto 3b)
A sladká tečka na závěr… Od vůně šťavnaté, nasládlé, ovocné (citrusy, žluté plody, lehce i jablka), s jemnou mineralitou. Chuť navazuje, ale jde spíše do citrusů, přidává se med. Víno je dobře postavené, v těle plnější, a má střední až delší perzistenci. V chuti je o dost zábavnější než ve vůni a určitě mu prospěje ještě chvíli vyzrávat.

Závěr

Závěrečné povídání s Pascalem jen potvrdilo můj původní dojem vášnivého a pohodového vinaře. Velmi dobře se popasoval i se složitým ročníkem 2014.

Trochu za očekáváním pro mě zůstaly jeho Spätburgundery, naopak mě zaujaly bílé burgundy a samozřejmě ryzlinky, které jsou čisté a zábavné. Nejvíc mě bavil Excellence Lorchhäuser Seligmacher 2014 a také specialitka Perfection Hanna Kläuserweg 2014, na kterou se těším v podrobnějším testu.

Autor článku: PLI